V praxi to pak vypadá tak, že na nářadí se nachází pevně instalovaný kit se senzory, který se stará o shromažďování požadovaných informací, jež odesílá na modul iQblue connect. Již není zapotřebí instalovat na nářadí další prvky, o ovládání funkcí nářadí se stará traktor a jeho obsluha. Může k tomu využívat ISOBUS terminál, případně ještě doplněný o externí příslušenství v podobě ISOBUS joysticku. Anebo si může i přiřadit jednotlivé funkce nářadí funkčním tlačítkům na joysticku traktoru.
Uživatel soupravy traktoru s nářadím Lemken potřebuje k fungování systému modul iQblue connect, kterým nářadí, jež ISOBUS síť z výroby nemá, osadí. Tím se otevře možnost komunikace prostřednictvím ISOBUS mezi traktorem a přípojným strojem, ale s využitím signálu GPS a mobilních dat i pro komunikaci s elektronickým systémem řízení chodu farmy v kanceláři. Přenos dat probíhá prostřednictvím platformy „agrirouter“, fungující nezávisle na výrobci. Tato platforma dovoluje výměnu dat mezi stroji, zemědělci, poskytovateli služeb a softwarovými produkty.
Nový modul iQblue connect je možné dodatečně nainstalovat i na závěsné stroje v provozu a ty je potom možné ovládat elektronicky. Tím se otevírá přístup k mnoha praktickým funkcím, jako například k využívání funkcionality TIM.
S pomocí TIM je možné řadu funkcí automatizovat a zároveň získaná data ukládat v systému digitální dokumentace. Tak se podaří integrovat mechanické závěsné stroje do managementu vedení farem. Modul iQblue connect firmy Lemken je přenosný mezi různými stroji.
Více informací v Mechanizaci zemědělství č. 2/2025.*