Dlouholetá láska k jedné značce

Způsoby, jak si vybrat vhodnou techniku do svého zemědělského podniku, jsou různé. Většina zájemců o nový traktor navštíví odborné výstavy, obklopí se prospekty, osloví několik vytipovaných prodejců a nechá si udělat cenové kalkulace. Pak následují více či méně tvrdá jednání a nakonec přijde rozhodnutí, který traktor koupit. Jsou však i zemědělci, kteří ají od začátku jasno.

Počátky podnikání bratranců Vernerových v zemědělské výrobě sahají do roku 1992. Jako dva soukromníci začali hospodařit na svých deseti hektarech. Postupnými nákupy a pronájmy další zemědělské půdy se obhospodařovaná plocha rozrostla až na současných 630 ha. Dnes je Agrofarma Týnec, s. r. o., se sídlem v Dobrovici u Mladé Boleslavi rodinným podnikem, který se zabývá zemědělskou výrobou a službami.

Rostlinná výroba
Podnik se specializuje pouze na rostlinnou výrobu. Plodiny zde pěstují na různých půdách: zastoupeny jsou jak písčité, tak velmi kvalitní, ale i ty nejtěžší jílovité. Ty jsou také jedním z důvodů, proč bratranci Vernerové prosazují bezorebnou technologii zpracování půdy. Prokypření do větší hloubky zajišťují hloubkovým podrývákem.
Dominantní postavení v osevním postupu má pšenice, kterou pěstují na 350 ha. Řepka ozimá roste na 150 ha, třetí místo patří cukrovce, kterou najdeme na 70 ha. Daří se zde i máku na 30 ha, o zbytek plochy se pak dělí kukuřice na zrno a na siláž.

Traktory ze stejné stáje
Vše začalo po revoluci začátkem devadesátých let. „S prvním traktorem značky Fendt jsem se setkal v roce 1991, když jsem pracoval na brigádě v Německu v lese“, říká Martin Verner, spoluvlastník Agrofarmy Týnec, s. r. o. Setkání to bylo osudové, od té doby věděl, že si traktor této značky jednou pořídí. Jak dále říká, přestože jsou traktory Fendt dražší než konkurenční značky, důležitější je pro něj kvalita a pohodlí, o kterých je přesvědčen. Poprvé se pokoušel splnit si sen v roce 1996, ekonomické podmínky však ještě nebyly příznivé, stále bylo co splácet a tak traktor musel ještě počkat. Druhý pokus již vyšel. Starší technika si nákup nového stroje vyžádala.
První traktor značky Fendt, který přišel do podniku, byl model 818 a psal se rok 2002. Dodavatelem tohoto a později všech ostatních traktorů do podniku byla společnost RCG – Agromex, s. r. o., prodejce techniky Fendt v ČR. Nová 818 zpočátku vykonávala veškeré práce k naprosté spokojenosti majitelů. S příchodem dalších strojů jí zůstaly především dopravní úkoly.
O dva roky později si v Dobrovici pořídili Fendt 412, jehož hlavním úkolem je práce s postřikovačem. Není-li takto vytížen, využívá se též v dopravě.
Pro nejtěžší práce je určen třetí v řadě, nejsilnější stroj Fendt 930, který od loňského roku, v agregaci se širokým nářadím podmítá všechny pozemky. Svou sílu předvádí též při práci s hloubkovým kypřičem. Zatím posledním do party je nový Fendt 820 pořízený v letošním roce. Ten našel své místo zejména při setí, v případě potřeby vypomůže s podmítkou nebo při přepravě materiálu.

Pohled do budoucna
Na otázku, čeho si na traktorech Fendt po letech zkušeností nejvíce cení, odpovídá Martin Verner stejně jako jeho synovec Dušan, který, přestože studuje, stráví v kabinách strojů mnoho hodin. Kromě již zmíněné kvality a pohodlí je to především Vario převodovka, která zajišťuje perfektní přenos výkonu motoru a přispívá k příznivé spotřebě paliva. K dalším přednostem řadí ergonomicky velmi dobře rozmístěné ovládání a uživatelsky přívětivý elektronický systém ovládání všech funkcí traktoru Variotronic. Je zřejmé, že oba vyspělá technika i práce s ní opravdu baví.
Přestože jsou traktory poměrně vytížené, provozní problémy s nimi nemají. Samozřejmostí je pravidelný servis, který RCG – Agromex zajišťuje k naprosté spokojenosti majitelů. A pokud se občas vyskytne nějaká „drobnost“, dobře vědí, že se každá technika provozem opotřebovává.
V zemědělské výrobě všichni pracují se spoustou neznámých. Nejisté je počasí, stejně tak jako budoucí výnosy či nákupní ceny sklizených plodin. V Dobrovici je však jedno jisté a sice to, že příští traktor bude opět Fendt.

Klíčové informace
-Rodina Vernerů začala podnikat v roce 1992.
-V současné době obhospodařují 630 ha zemědělské půdy.
-Tažnou sílu při všech polních pracích zajišťují traktory Fendt.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *