Letošní aktivita proběhla na základě platného memoranda z loňského roku, které bylo podepsáno za podpory Města Příbram se spolkem Svatohorské sady Příbram a vlastníkem pozemků, Římskokatolickou farností u kostela Nanebevzetí Panny Marie. Až do roku 2030 tak platí závazek pomoci zlepšit stav Svatohorský sadů a zajistit odpovídající péči o ně. Spolupráce i nadále zahrnuje aktivní zapojení zaměstnanců a techniky Doosan Bobcat.
Aby akce neměla jen dobrovolnický, ale také vzdělávací charakter, Doosan Bobcat zorganizoval pro 330 přítomných studentů dva vzdělávací workshopy. První workshop byl zaměřený na porozumění tématu biodiverzity na konkrétních příkladech v ovocných sadech. Školení bylo vedeno odborníky z organizace Člověk v tísni a AMPI - Asociace místních potravinových iniciativ, o.p.s., která mimo jiné provozuje Farmářskou školu a pravidelně děti vzdělává v oblasti ekologického zemědělství a péče o přírodu. Další vzdělávací částí programu byl produktový trénink Bobcat, který vedli inženýři z Bobcat Inovačního centra.
Společnost Doosan Bobcat se do revitalizace sadů zapojila již krátce po spuštění revitalizačních úprav před 4 lety, ale až loni poprvé iniciovala Biodiverzitní den s cílem propojit snahy a spolupráci napříč veřejným, soukromým i neziskovým sektorem a vzdělávací sférou. Přidaná hodnota projektu tedy nespočívá jen v samotné pomoci, ale i ve vytvoření skutečné komunity dobrovolníků z různých subjektů Příbramska. Do akce se kromě společnosti Doosan Bobcat EMEA, s.r.o. a neziskové organizace Svatohorské sady Příbram, z.s. zapojili představitelé města Příbram - Vladimír Karpíšek a Miroslav Peterka, a rovněž více než 330 studentů a pedagogů z místních základních a středních škol.
„Spolu s našimi 40 zaměstnanci se podařilo obhospodařit přibližně 6 ha plochy a ošetřit více než 300 stromů, zejména původních ovocných druhů. Kromě toho jsme pomocí našich specializovaných strojů – dvou typů bagrů, nakladače, štípačky dřeva a sekačky na trávu – provedli sekání trávy, štěpkování a aplikovali mulčování pro udržení optimální půdní vlhkosti. Navíc jsme zajistili dvě školení pro místní studenty, které jsme doufám nadchli pro podporu rozvoje biodiverzity v Příbramském regionu a ukázali jim, že právě studium techniky může být cesta k tomu, jak efektivně pečovat o naše životní prostředí za pomocí vývoje pokročilých zemědělských kompaktních strojů, shrnuje Veronika Marčeková, vedoucí udržitelnosti Doosan Bobcat.*
Více informací v týdeníku Zemědělec.