04.10.2023 | 07:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dva finalisti Traktoru roku 2024

Společnost Agro Tractors posílá své favority do soutěže Traktor roku téměř každoročně. Ani letos neudělala výjimku a oba její kandidáti se dostali na seznam finalistů, McCormick X5. 120 v kategorii Best Utility a Landini Rex 4-120 GT Roboshift Dynamic v kategorii Best Specialized. Hodnotitelské komisi, jejíž členem je i náš časopis, byly oba traktory předvedeny v jejich rodné Itálii.

Výrobce traktorů McCormick a Landini firma Argo Tractors není bůh ví jak velká společnost, ale rozhodně dokáže stroje prezentovat s vášní hodnou Itálie. Svým strojům věří.  Nakonec i proto, že spousty peněz putuje na výzkum a vývoj technologií a systémů, které si společnost Argo Trators sama produkuje. Příkladem může být například vlastní převodovka P3-Drive, kterou nyní dostala do vínku i středně výkonná řada McCormick X5. Vlastní je i odpružená přední náprava nebo různá softwarová řešení.

Dva dny plné traktorů

Strávili jsme s traktory McCormick a Landini celkem dva dny a za tu doby jsme měli spoustu času si je vyzkoušet v různých pracovních operacích.  McCormick X5 byl například na jednom stanovišti vybaven čelním nakladačem, tak jak se na traktor kandidující v kategorii Best Utility sluší a my jsme si mohli vyzkoušet manipulaci s balíky. Na druhém stanovišti byl stejný model vybaven rotačními bránami a tam jsme testovali především práci powershiftové převodovky P3-Drive, ale také inovovaný systém ADS, který dostal nové označení ADS+ a vyzkoušeli jsme i kombinaci odpružené kabiny a přední nápravy.

Druhý den na nás čekal traktor Landini Rex ve vinařství Vitae v regionu Reggio Emillia. Opět jsme jezdili s dvěma modely, první byl vybaven mulčovačem, druhý pak rosičem. Co mě osobně na speciálu zaujalo nejvíc, byl systém automatické navigace, která není založena na technologii GPS, nýbrž na senzorech hlídajících pohyb traktoru v řádku. Myšlenkou vývoje tohoto systému je prostý fakt, že je podstatně levnější.

Doprovodný program

Nedá mi to a musím se zmínit i o doprovodném večerním programu, který byl pro nás přichystán a který ocenili zejména příznivci automobilů. Před večeří jsme totiž vyrazili na komentovanou prohlídku podniku Ruote da Stago, což by šlo jednoduše popsat jako autobazar. Jenže tenhle autobazar se zaměřuje se na luxusní auta a motorky různých značek, veterány renovuje a spíš, než vozidla pro běžná užití si sem chodí plnit své sny sběratelé.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down