21.09.2023 | 06:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Firma Amazone představila systém AutoTill

Především prakticky smýšlející odborníci vědí, že plně autonomně pracující zemědělské stroje budou muset umět více, než jen jezdit v souběžných jízdách, zvedat a spouštět nářadí a otáčet se na souvratích. Pro odvádění kvalitní práce po dlouhou dobu musí být účinně nahrazen člověk v kabině a jeho schopnost rozeznávat výskyt případných problémů a kontrolovat, případně adekvátně změnit nastavení závěsného stroje.

To bude ještě oříšek, který zaměstná nejednoho konstruktéra. A inženýři u firem Amazone, Claas a AgXeed se do takového úkolu pustili naplno. V průběhu Tiskové konference Amazone 2023 informovali zástupci organizátora o projektu Amazone AutoTill. Před diváky přitom předjel (tažený na podvalníku) robot AgXeed s třířadým radličkovým kypřičem Amazone Cenio 3000 AutoTill v zadním závěsu a nožovým válcem Amazone v předním závěsu.

Automatizovaná kontrola kypřiče

Tento nový systém je vyvíjen pro nesený radličkový kypřič Amazone tak, aby umožňoval fungování automatického nastavování a kontrolování funkcí. Na základě předem definovaných parametrů, jako je pojezdová rychlost a hloubka záběru radliček, mohou být automaticky prováděny změny nastavení a autonomní traktor dokáže také samostatně kontrolovat průběh práce.

Systém AutoTill může být ve třech stupních. V prvním stupni je jím osazen standardní traktor s kypřičem. Systém pak prostřednictvím ISOBUS provádí kontrolu fungování kypřiče; pokud by se nějaký problém vyskytl, vydá řidiči upozornění formou akustické výstrahy.

Ve druhém stupni již systém umí komunikovat v kombinaci standardního traktoru a AgXeed Box opět prostřednictvím systému ISOBUS a samostatně reagovat v případě výskytu problémů, jako je třeba ucpání kypřiče organickou hmotou. To přináší další odlehčení práce řidiči.

Plně autonomní kombinace strojů

A v nejvyšším třetím stupni již pracuje systém Amazone AutoTill společně s polním robotem plně autonomně. Díky komunikaci prostřednictvím ISOBUS může radličkový kypřič Amazone komunikovat s robotem a robot může kontrolovat práci kypřiče. Na základě v reálném čase poskytovaných informací od senzorů na kypřiči může robot samostatně reagovat v případě, že zjistí nerovnoměrnost v kvalitě zpracování půdy. Nechá si přitom od kypřiče poradit, jak by se měl vzniklý problém řešit. Díky tomu pak je možné nechat pracovat plně autonomní robot na poli bez obav a bez neustálého dozoru (autonomie stupeň 5).

V současné praxi umí systém AutoTill ukázat své přednosti ve druhém ze tří jmenovaných stupňů, v dlouhých pracovních dnech při vyšších pracovních rychlostech. Obzvláště při práci se stroji o velkém záběru je díky značné prašnosti často obtížné z kabiny traktoru provádět kontrolu kvality práce. Nároky na obsluhu tímto stoupají. Systém AutoTill dokáže řidiče vhodně podporovat a odebrat mu nutnost neustálé koncentrace. 

Více informací v Mechanizaci zemědělství.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down