25.05.2023 | 08:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Historie a současnost výroby v Saverne

Společnost KUHN CENTER CZ uspořádala letos v březnu návštěvu největšího evropského výrobce závěsné zemědělské techniky, firmy Kuhn. Zástupci sítě prodejců společně se svými zákazníky navštívili oba výrobní závody ve francouzském městě Saverne. Původní závod uprostřed města, který píše svoji historii již více než sto padesát let, a moderní komplex na okraji města, otevřený v roce 2001.

Program zahrnoval pohled do historie firmy Kuhn a seznámení se současnou výrobou zemědělské techniky, od příjmu surového materiálu přes výrobu komponentů ve vlastní slévárně až po robotizovaná pracoviště a montážní linky v novém závodě MGM v Monswilleru, včetně centrálního skladu, z něhož se expedují veškeré náhradní díly.

V závodech v Saverne a Monswiller dnes pracuje 1800 zaměstnanců, přičemž se závod v Saverne podílí na celkové výrobě z 35 %. Seznámení se zákulisím výroby strojů začneme v původním závodu. Branou areálu, v němž se dodnes zachovala vila zakladatele společnosti Josefa Kuhna, projedou každý den desítky kamionů, některé navážejí materiál, jiné odvážejí hotové stroje. 

Příjem na sklad

Sklad oceli s deskovým, tyčovým a trubkovým materiálem má rozlohu poloviny fotbalového hřiště. Skladová kapacita odpovídá půlroční výrobě. Z každého kamionu, který přiváží suroviny pro výrobu, jsou odebrány vzorky a jeho náklad je vyložen až po potvrzení kvality v laboratoři. Materiál se podrobuje fyzikálním a chemickým testům nebo je zkoumán na spektrometru, který je schopen během 20 sekund určit obsah až 28 prvků. Pečlivý příjem je prvním předpokladem pro kvalitní finální výrobek, protože firma Kuhn nenakupuje hotové výrobky, chce mít celý proces výroby zcela pod kontrolou.

Slévárna je základ

Firma Kuhn je jediným výrobcem závěsné zemědělské techniky provozujícím vlastní slévárny. Jedna je v původním závodě v Saverne, druhá v brazilské továrně. A proč je v provozu slévárna v Saverne i po téměř 150 letech? Vlastní slévárna s nepřetržitým provozem pecí, v níž slévači pracují na dvě, v sezóně pak na tři směny, je pro výrobce velkou výhodou. Vzhledem k tomu, že odlitky obecně vykazují lepší vlastnosti než svařence, odlévají se části převodovek, skříně, ozubená kola a mnoho dalších dílů pro secí stroje či rotační brány právě v této slévárně, jež si po dlouhá desetiletí udržuje ten nejvyšší standard.

Obrábění, svařování a lisování

Kromě slévárny se v objektu původního závodu nacházejí ještě další specializované provozy, jako obráběcí centra, robotické svařování,  lisování a další.

Celý článek najdete v týdeníku Zemědělec.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down