24.02.2022 | 01:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jiný postřikovač, stejná značka

V zemědělské společnosti ZD Nedachlebice, družstvo pracoval dlouhá léta samojízdný postřikovač značky Hardi. Po podzimní nehodě postřikovače bylo třeba vybrat nový stroj. Na výsledek výběrového řízení měly vliv nejen parametry postřikovačů a jejich cena, ale také termín dodání. Konečná volba padla na tažený postřikovač Hardi Navigator.

Ochrana rostlin

Mezi nejvytíženější stroje v zemědělské výrobě patří aplikační technika. Jejímu výběru je proto třeba věnovat patřičnou pozornost. Vedení nedachlebického družstva vsadilo v roce 2013 na techniku značky Hardi. „Tehdy dosluhoval původní tažený postřikovač,“ vzpomíná Petr Kocáb a pokračuje: „Při výběru nového stroje nás zaujal systém podpory vzduchu, kterým vybavovala postřikovače firma Hardi. Nakonec jsme zvolili samojízdný postřikovač Hardi ALPHA evo-i s nádrží o objemu 4100 l a rameny Twin Force s pracovním záběrem 24 m. 

S prací postřikovače byli v Nedachlebicích spokojeni a nebýt nešťastné nehody v říjnu loňského roku, při níž se postřikovač při přejezdu mezi pozemky převrátil a značně poškodil, pracoval by v družstvu i v následujících letech.

Štěstí v neštěstí bylo, že k nehodě došlo prakticky na konci sezóny, k ošetření zbývalo posledních pár hektarů, nicméně začít vybírat nový stroj bylo třeba ihned. Vedení družstva stálo před rozhodnutím, zda zvolit opět samojízdný stroj nebo postřikovač tažený. „Velká přednost samojízdného postřikovače, velká světlá výška, ztrácí se zákazem desikace na významu,“ vysvětluje Petr Kocáb a pokračuje: „Svojí roli při výběru nového stroje sehrál i postoj obsluhy.“ Misky vah se klonily spíše k taženému postřikovači. Ve výběru byly stroje čtyř značek. Konečné rozhodnutí ovlivnila nejen konstrukce strojů a cena, ale také dostupnost, protože postřikovač je opravdu nepostradatelným strojem. Dodací termíny výrobců a prodejců jsou v současné covidové době velmi dlouhé a nákup nového stroje je třeba plánovat. V Nedachlebicích se kvůli nehodě dostali do situace, kdy bylo třeba sehnat nový postřikovač co nejdříve. Společnost Unimarco a. s. pomohla družstvu problém vyřešit, když nabídla tažený postřikovač Hardi Navigator s dodáním v druhém měsíci letošního roku. První aplikace na začátku dubna tak nebudou ohroženy.       

Více v časopisu Farmář.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down