Když techniku, tak kvalitní

Nákup nového zemědělského stroje představuje nemalou investici, a tak je třeba jej zodpovědně vybírat a před nákupem také vyzkoušet. Platí to jak pro zemědělské podniky, tak pro soukromé zemědělce. Jen dobře vybraný stroj vykonávající kvalitní práci, s promyšlenou a odolnou konstrukcí, bude schopen dlouhá léta spolehlivě pracovat.

Bratři Pavel a Daniel Havlíčkovi hospodaří v obci Klášter nad Dědinou, ležící mezi Hradcem Králové a Dobruškou. Pavel je absolventem Mechanizační fakulty Vysoké školy zemědělské v Praze, Daniel zase Fakulty agronomické. Specializaci bratrů odpovídá i rozdělení činností na rodinném statku. „Bratr se stará o rostlinnou výrobu a ekonomiku provozu, já mám na starosti mechanizaci a pracovní síly,“ vysvětluje na úvod Ing. Pavel Havlíček.

Potřeba výkonnější techniky

Správně zpracovat půdu předpokládá být vybaven vhodnou technikou. Bratři Havlíčkovi mají pluh, rotační brány a další půdozpracující stroje, ale v menších pracovních záběrech. Chyběla jim výkonnější technika. „Před časem jsme se rozhodli, že si začneme pořizovat techniku s většími pracovními záběry, protože má samozřejmě řadu výhod, především úsporu času,“ říká Pavel Havlíček. A protože větší závěsné nářadí slabý traktor neutáhne, bylo třeba doplnit traktorový park o dostatečně silný trakční prostředek. Výběru vhodného nářadí tak předcházel výběr vhodného traktoru. Na podzim roku 2015 si bratři zapůjčili na zkoušku traktor John Deere s výkonem 250 k. „A když už jsme ho tady měli, kontaktoval jsem Miloslava Zobinu ze společnosti Agrotech HK, jestli by nám mohl zapůjčit na vyzkoušení kvalitní radličkový kypřič s větším pracovním záběrem. Po dohodě jsme dostali na vyzkoušení kypřič Allrounder s pracovním záběrem devět metrů,“ vzpomíná Pavel Havlíček.*

Celý článek si přečtete v regionální příloze týdeníku Zemědělec věnované Královéhradeckému kraji.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *