10.10.2015 | 11:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Když vztahy fungují, jak mají

Firma P & L, spol. s r. o., oslaví v letošním roce 25. výročí působení na našem trhu. Za čtvrtstoletí si vybudovala pevné obchodní vztahy s mnoha zemědělskými podniky a soukromými zemědělci. Jedním ze „starých“ zákazníků je Ing. Ladislav Macek, hospodařící v obci Vatín nedaleko Žďáru nad Sázavou.

 

Brambory hrají důležitou roli

Pěstování brambor je náročné nejen na sázecí a sklizňovou techniku, ale i na posklizňové zpracování. „Dříve jsme veškerou úrodu pytlovali,“ vzpomíná Ladislav Macek a pokračuje: „Dnes již používáme jiný systém. V minulosti jsme však měli i 52 ha brambor a jednořádkový kombajn. Vůbec nechápu, jak jsme to vlastními silami mohli zvládnout.“ Přes počáteční dřinu mají brambory u Macků stále své nezastupitelné místo. V letošním roce pro ně Ladislav Macek vyčlenil 40 ha. Na stejné výměře pěstuje i další plodiny, řepku, pšenici a ječmen a na poloviční pak mák. Navíc všechny úvratě kolem bramborových polí osévá ovsem. Ladislav Macek má s tímto systémem pěstování brambor dobré zkušenosti. Částečně tím bojuje proti erozi, ale především šetří drahou techniku na sklizeň brambor, která by zbytečně trpěla.

Svojí historii má v rodině hospodáře i zpracování půdy. Nejdříve půdu orali, pak přešli na minimalizační technologii, v níž měl hlavní slovo podmítací pluh, aby se po čase zase vrátili ke klasickému zpracování půdy s orbou. Jedním z důvodů bylo lepší rozkládání zaorané slámy a zeleného hnojení.

Potřeba techniky

Pokud má Ladislav Macek s rodinou zvládnout veškeré práce, musí si je dobře zorganizovat, ale především musí využívat spolehlivou a výkonnou techniku. Jedinou činností, kterou si Ladislav Macek objednává ve službách, je sklizeň obilnin. Veškeré ostatní operace zajišťuje vlastní technikou. Při jejím nákupu spolupracuje od roku 1998 velmi často s firmou P & L. Nejdříve se střediskem ve Žďáru nad Sázavou, později s Velkým Meziříčím.*

Celý článek vychází v regionální příloze týdeníku Zemědělec věnované Kraji Vysočina.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down