14.06.2022 | 10:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kombinátor pro intenzivní nasazení

Najít ten nejvhodnější stroj na předseťovou přípravu půdy není často lehké. V Hostovicích na Pardubicku tento problém řešili v loňském roce. Po kladných referencích od okolních zemědělských podniků si vyzkoušeli kombinátor Köckerling Allrounder a dále již nehledali. Po roce má stroj odpracovány tisíce hektarů a patří mezi nepostradatelnou techniku.

Společnost AGROSPOL HOSTOVICE, a. s., hospodaří v blízkosti Pardubic na přibližně 2000 ha zemědělské půdy, z nichž je 1890 ha orné půdy, na 80 ha v okolí řeky Chrudimky se rozkládají trvalé travní porosty a 25 ha je vyčleněno pro jablečné sady.  „Živočišná výroba je zaměřena na chov skotu a prasat. Produkci mléka zajišťuje 150 dojných krav převážně holštýnského plemene s průměrnou dojivostí 9200 l. Chov prasat je založen na nákupu selat a jejich výkrmu. Dříve jsme vyprodukovali kolem 20 000 kusů ročně, což znamenalo 50 až 60 % tržeb, v současné době je chov omezen, zástav tvoří přibližně 3000 kusů, roční produkce je na úrovni 9000 až 10 000 kusů. Úkolem rostlinné výroby je zajištění krmivové základny pro prasata a skot a samozřejmě produkce tržních plodin,“ představuje zemědělskou výrobu předseda představenstva Ing. Josef Mlateček.

Předseťová příprava

Pro předseťovou přípravu podnik využíval v minulých letech kompaktor. Ten však často nedokázal při proměnlivých podmínkách na pozemku udržet v písčitých půdách stejnou hloubku zpracování. Navíc bylo třeba posílit linku na předseťovou přípravu, aby byly, především na podzim, zajištěny všechny operace včas. Hostovičtí tedy začali vybírat nový stroj. „Objížděli jsme různé polní dny, důležitým momentem pro nás ale bylo setkání se zástupcem firmy AGRIO Pardubicko s. r. o., který zprostředkoval návštěvu nedalekého zemědělského podniku. Ten pro předseťovou přípravu využívá univerzální kombinátor Köckerling Allrounder,“ vzpomíná Ing. Mlateček. Reference na Allrounder byly dobré, stejně jako z dalšího zemědělského podniku v oblasti, a tak se v Hostovicích rozhodli vyzkoušet Allrounder ve vlastních podmínkách. Traktor Case IH, který byl určen pro agregaci, má výkon 310 k, a tak byl zvolen pracovní záběr 7,5 m. Na jaře loňského roku následovalo zapůjčení kombinátoru Allrounder -profiline- 750 společností AGRIO Pardubicko. Allrounder se ihned zapojil do jarní předseťové přípravy. Kvalita práce, kterou odváděl, byla natolik přesvědčivá, že se v Hostovicích rozhodli si jej koupit.*

Více v regionální příloze týdeníku Zemědělec z Pardubického kraje. 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down