Konstruktér a vizionář

Karel Žďárský zasvětil celý život vývoji a konstrukci zemědělských strojů a jejich zavádění do praxe. Má nejen veliký technický cit, ale dokáže i přesvědčit a nadchnout lidi kolem sebe a své myšlenky a projekty prosadit .

Agrární komora České republiky udělila Karlu Žďárskému při příležitosti otevření letošního veletrhu Techagro čestnou medaili za mimořádný osobní přínos pro zemědělské odvětví. Vydavatelství Profi Press se připojuje ke gratulantům a přeje Karlu Žďárskému mnoho zdraví a osobní pohody do dalších let.

Od dětství mezi stroji Narodil se 23. července 1937 v rodině soukromého zemědělce. Již od útlého dětství mu byla zemědělská mechanizace blízká, protože i jeho otec byl velmi progresivním zemědělcem a využíval vždy jako jeden z prvních v té době dostupnou techniku.
V letech 1952 až 1955 vystudoval Zemědělskou technickou školu v Litomyšli. Jeho snem bylo studovat dále na vysoké škole v oboru mechanizace, ale z politických důvodů nebyl připuštěn k přijímacím zkouškám.
Po základní vojenské službě nastoupil nejprve do STS Jaroměř a v roce 1960 do JZD Dolany, kde pracoval jako mechanizátor až do roku 1992. Již jako mladý mechanizátor navrhl a realizoval řadu úprav a inovací pro tehdy používané zemědělské stroje.

Otec legendární ŠT–180
Tehdejší nedostatek techniky pro polní práce bylo třeba řešit koncepčně. Karel Žďárský proto přišel s projektem výkonného zemědělského tahače. Po konzultacích s odborníky (Výzkumný ustav zemědělské techniky, Vysoká škola zemědělská) a se zástupci výrobních podniků (Liaz, Praga, Stavostroj, Barum a další) dochází k rozhodnutí postavit z dostupných komponentů automobilových dílů zemědělský kloubový tahač, všem známý ŠT–180.
Během jednoho roku byl navržen a v dílnách ZD Dolany postaven prototyp, který byl veřejnosti představen na Brněnském strojírenském veletrhu v roce 1969. Po testování a přípravě výroby byl tahač ŠT–180 zařazen do sériové výroby. Za více než dvacet let bylo v závodě Liaz v Mimoni vyrobeno přes 10 000 těchto strojů.
Pan Karel Žďárský se po celou dobu výroby podílel nejen na dalším vývoji a modernizaci tohoto tahače, ale též na vývoji strojů pro zpracování půdy, určených pro tuto výkonovou kategorii traktorů. Na základě jeho návrhů a prototypů byla v tehdejších provozovnách STS zavedena výroba řady agregátů na zpracování půdy.

Vývojář, ale i zakladatel
Po roce 1989 se nejen české zemědělství, ale i čeští výrobci zemědělské techniky dostali do velice tíživé situace. Transformace zemědělství a technické zaostávání výrobců proti západní konkurenci přinesly krach řady tradičních výrobců (Roudnické strojírny, Liaz).
Karel Žďárský se v roce 1992 spolu se svým synem a dvěma kolegy rozhoduje založit vlastní firmu Farmet, a. s., a jít ve výrobě zemědělské techniky vlastní cestou. Modré stroje Farmet pocházející z jeho návrhů si začínají hledat své uplatnění i na mnoha zahraničních trzích a dnes je Farmet, a. s., významným exportérem zemědělské techniky do celé Evropy.
Tak, jak je mu vlastní, vycítil i nové podmínky a příležitosti pro zemědělství po roce 1989 a aktivně se zapojil do budování programu výroby biopaliv. Není náhodou, že první bionaftová jednotka byla postavena právě v ZD Dolany. Spolu se svými kolegy ve společnosti Farmet zahájil vývoj a výrobu šnekových lisů na lisování olejnatých semen (řepky, slunečnice). Farmet je dnes největším výrobcem těchto lisů ve střední Evropě.
Se stroji vzniklými z jeho myšlenek a nápadů se setkal nejen každý český zemědělec, úspěšně se prosazují i v zahraničí. Technická řešení z dílny Karla Žďárského získala mnoho různých ocenění na odborných výstavách a veletrzích.
Největším oceněním pro něj ale vždy byl a je spokojený uživatel – mechanizátor nebo traktorista, se kterým může diskutovat o dalších zlepšeních.

Klíčové informace
 Mezi zemědělskou technikou vyrůstal Karel Žďárský od dětství.
 Nezapomenutelně se Karel Žďárský zapsal do historie vývojem tahače ŠT–180.
 Karel Žďárský stál rovněž u zrodu firmy Farmet, a. s.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *