15.02.2022 | 10:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kvinteto zelených v Nahořanech

Zemědělský podnik v Nahořanech vyzkoušel za dobu svého působení traktory několika značek. Od roku 2011 však založil traktorový park na technice značky Fendt. Na traktorech německého výrobce oceňuje technickou vyspělost, výkon i komfort pro posádku.

Zemědělský podnik NAHOŘANSKÁ a. s., člen skupiny AGRO CS a. s., sídlí nedaleko Nového Města nad Metují v okrese Náchod. Hospodaří na 2250 ha zemědělské půdy, z nichž je 2018 ha orné a 232 ha trvalých travních porostů. „Jsme klasičtí zemědělští prvovýrobci s rostlinnou i živočišnou výrobou,“ představuje podnik člen správní rady a ředitel Ing. Jan Rathouský.

Rostlinná výroba je zaměřena na pěstování tržních plodin a zajištění krmivové základny pro živočišnou výrobu. Hlavními tržními plodinami jsou obilniny, řepka a cukrovka. Pro potřeby chovatelů podnik pěstuje silážní kukuřici a pícniny na orné půdě. Louky poskytují seno a senáž. „Díky pícninám na orné půdě a cukrovce máme pestrý osevní postup. Kromě plodin je pro nás důležitá i sláma. Většinu lisujeme do hranolových balíků a používáme pro stlaní, zbytek rozřežeme a vracíme do půdy,“ vysvětluje ředitel. 

Stejně důležitá jako rostlinná je i živočišná výroba. V Nahořanech má dlouhou tradici chov skotu českého strakatého plemene s produkcí mléka. V chovu je v současné době 470 dojnic a příslušný počet mladých zvířat.

Deset let s jednou značkou

Od roku 1994 pracovaly v podniku postupně traktory různých značek, ale ne vždy splňovaly veškeré nároky, které na ně byly kladeny. Zlomovým momentem byl rok 2011, kdy společnost Agromex s. r. o. dodala do Nahořan první traktor značky Fendt. „Je to model 822 Vario, univerzální traktor určený pro zpracování půdy, tedy podmítku, orbu pětiradličným pluhem, předseťovou přípravu kompaktorem a setí. Jeho doménou je také sklizeň pícnin, kdy jej agregujeme s žací kombinací Pöttinger. Zapomenout nesmíme ani na zajišťování úkolů v dopravě,“ vysvětluje vedoucí mechanizace Ing. Petr Kopecký.  Po prvním následovaly ještě čtyři další traktory stejné značky. Tím posledním je na konci loňského roku dodaný model 724 Vario, určený především pro lehčí polní práce s šestimetrovým kompaktorem Farmet, dopravu s návěsem z Agrostroje Pelhřimov, modelem NS 140, a alternativně setí kukuřice se secím strojem Kverneland Optima. Využit bude i při rozmetání hnoje, v tomto případě s rozmetadlem statkových hnojiv RA 100.

Více v únorovém Farmáři.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down