12.10.2023 | 12:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kypřič pro podmítku i hluboké kypření

Důvodů pro přechod od orebného k částečně bezorebnému zpracování půdy může být mnoho. Majitel společnosti FARMA Vysočina s. r. o. potřeboval zvýšit produktivitu práce a tím urychlit základní operace při přípravě půdy. Jako vhodné řešení se ukázalo nasazení univerzálního radličkového kypřiče Köckerling Quadro s variabilním pracovním záběrem.

Zemědělskou společnost FARMA Vysočina s. r. o. se sídlem v obci Černá založil v roce 2011 její jednatel a nyní jediný vlastník Jindřich Kříbala. Předmětem činnosti farmy je rostlinná výroba. Na 225 ha orné půdy se v osevním postupu střídají ječmen jarní sladovnický, ozimá pšenice v potravinářské kvalitě, řepka a krmná kukuřice. Doplňkovou činností farmy je poskytování služeb, především odkameňování půdy, což je nejen na Vysočině téma stále aktuální, a lisování plodin do vaků. Rodina Kříbalových provozuje také ekologickou farmu s výměrou 68 ha, z nichž je 17 ha orné půdy a 51 ha trvalých travních porostů.

Zpracování půdy

Půdy jsou na pozemcích farmy různorodé, od písčitých po hlinité, často velmi kamenité. „V počátečních letech jsme celou výměru orné půdy orali,“ vzpomíná Jindřich Kříbala a pokračuje: „Dnes zpracováváme orbou přibližně čtyřicet procent výměry.“ Je to především po aplikaci většího množství hnoje a také po kukuřici, pod sladovnický ječmen. „Letos plánujeme část této výměry neorat, ale zpracovat bezorebně a příští rok porovnáme výsledky,“ vysvětluje farmář snahu ještě více omezit orbu.

Pro mělké i hluboké kypření

Když se přibližně před pěti lety Jindřich Kříbala rozhodl pořídit si nový radličkový kypřič, požadoval stroj, který by v agregaci s jeho nejsilnějším traktorem o výkonu 240 k dokázal mělce podmítat i hluboko kypřit. Mezi oslovenými prodejci bylo i středisko společnosti P & L, spol. s r. o., ve Velkém Meziříčí, v jejíž nabídce jej zaujal čtyřřadý radličkový kypřič Quadro od německého výrobce Köckerling, který nabízí ojedinělé konstrukční řešení. Základní část rámu je doplněna bočními sklopnými křídly, a tak je stroj schopen pracovat jak v plném pracovním záběru, tak po sklopení křídel v záběru redukovaném. Pro traktor s výkonem 240 k je nejvhodnější model Quadro 460, které dokáže pracovat v záběrech 4,6 nebo 3 m. 

Quadro pracuje na farmě čtyři roky a plní funkci univerzálního stroje. Je využíváno s radličkami a v plném pracovním záběru pro mělkou posklizňovou podmítku s celoplošným podříznutím zpracovávaného profilu (společně s talířovým podmítačem), s dláty pak pro základní hluboké kypření do 25 cm (pro řepku) na plný nebo redukovaný pracovní záběr, pro ostatní ozimy do 15 cm s plným pracovním záběrem a opět s radličkami i pro jarní ošetření zoraných pozemků (do 15 cm). „Díky své konstrukci a především listovým nivelátorům Quadro velmi dobře zpracuje hrubou brázdu. Stačí jeden přejezd na kosu a pozemek je připraven pro setí,“ pochvaluje si farmář. Do budoucna chce vyzkoušet také jiné zpracování půdy po kukuřici: „Strniště podmítneme talířovým podmítačem a hluboko prokypříme kypřičem Quadro s dláty. Na jaře Quadro s radličkami půdu připraví pro setí,“ upřesňuje.

Celý článek vychází v regionální příloze týdeníku Zemědělec z Kraje Vysočina. 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down