Malý, ale výkonný pomocník

Provozování sadů má oproti zemědělské výrobě řadu specifik. Jedním z nich je i používaná technika. V sadech patřících Zemědělské společnosti Lukrena a. s. z Dolní Lukavice přecházejí postupně na intenzivní způsob pěstování ovoce. Nová technologie vyžaduje odpovídající techniku, a tak se vedení společnosti rozhodlo v loňském roce vybrat vhodný traktor.

Zemědělská společnost Lukrena a. s. z Dolní Lukavice vznikla v roce 1999 transformací původního zemědělského družstva. V současné době hospodaří na 3300 ha zemědělské půdy, z nichž je 470 ha trvalých travních porostů, zbytek tvoří orná půda.

Historie, tradice i koníček

Na 48 ha provozuje firma Lukrena také sady. Ty mají staletou tradici. Ovoce se v Nebílovech pěstovalo již v minulosti, pro potřeby obyvatel nedalekého zámku. Pěstování ovoce se věnovalo zdejší zemědělské družstvo i před revolucí. „Když jsme převzali zdejší výrobu, přemýšleli jsme, co dál,“ vzpomíná předseda představenstva a pokračuje: „Sady byly desítky let staré a často neproduktivní. Věnovali jsme se jejich obnově, ale spíše extenzivně. Posléze jsme se však rozhodli pro intenzivní obnovu. Nové sady jsou již pod konstrukcemi se sítěmi chránícími stromy před kroupami a o dostatek vláhy se stará kapková závlaha. Nově zakládané intenzivní sady však vyžadují odpovídající techniku. V původních sadech firma využívala farmářské traktory, které byly nadále nepoužitelné. „Důvodů pro nákup nového traktoru bylo několik,“ říká vedoucí sadů Nebílovy Ing. Milan Novotný a pokračuje: „Jednak jsme až na jednu výjimku používali již zastaralé Zetory, jednak bychom s klasickými farmářskými traktory do nově založených sadů nemohli. Ať již kvůli úzkému sponu nebo kvůli nahoru vyvedeným výfukům, které by nám propálily sítě.“

*

Celý článek vychází v 9. čísle časopisu Farmář.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *