14.04.2022 | 08:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Malý, kvalitně vybavený pomocník

Kvalitně vybavené postřikovače se systémy pro přesnou aplikaci již dávno nejsou doménou jen velkých zemědělských podniků a farem. Stále častěji pracují i na rodinných farmách s relativně malou výměrou. Farmáři, který vykonává téměř všechny činnosti sám, přinášejí větší produktivitu práce, přesnější a účinnější aplikaci a úsporu chemických prostředků.

Soukromý zemědělec Ing. Jan Kříž z obce Drnek, ležící v okrese Kladno, hospodaří na 60 ha zemědělské půdy, z nichž je 58 ha orné půdy a 2 ha trvalých travních porostů. Živočišnou výrobu dnes tvoří v malé míře chov masného skotu. O hospodářství se stará sám, pouze v době špiček mu pomáhají členové rodiny.

Počátky s historickou technikou

Ochranu rostlin zajišťoval dlouhá léta starý nesený postřikovač s nádrží o objemu 800 l a dvanáctimetrovými rameny. Jan Kříž ho koupil od kolegy farmáře krátce poté, co převzal statek. Stroj byl již v té době značně opotřebovaný. „Na postřikovači se vše provádělo ručně, včetně rozkládání a skládání ramen,“ vzpomíná hospodář. Postřikovač, vybavený pouze základními funkcemi, pracoval na farmě až do roku 2018. S tím, jak se zvětšovala výměra, a rostly požadavky na kvalitu postřiku, bylo jasné, že je třeba přejít na novou techniku. V roce 2018 proto začal Ing. Kříž vybírat nový postřikovač. „Původní byl na hranici životnosti a ani svým výkonem již nevyhovoval. Ošetřit porosty v optimálním čase a kvalitě bylo proto velmi náročné,“ konstatuje. 

Reference sousedů

„Vybíral jsem mezi taženými postřikovači požadované velikosti. Velký vliv na mé konečné rozhodnutí měly dlouhodobě velmi dobré zkušenosti okolních zemědělců s postřikovači značky AGRIO. Na menších farmách jsou oblíbené modely Napa a Alka. Ty nejstarší Napy jsou provozovány bez problémů i více než 15 let. Současně je také vidět, jak výrobce za tu dobu na nových modelech zapracoval a kam se po technické stránce od té doby posunuly. Svůj podíl na tom jistě má i skutečnost, že je to firma, která se věnuje pouze vývoji a výrobě postřikovačů,“ vysvětluje Ing. Kříž, proč zvolil postřikovač AGRIO. Nakonec si vybral nejmenší model Alka, ale s největší dodávanou nádrží na 3000 litrů. Postřikovač Alka 3021 mu dodala a na jaře roku 2019 zprovoznila společnost RANK CAR s. r. o., sídlící v nedaleké Lotouši u Slaného. Ta s Ing. Křížem spolupracuje dlouhá léta a dodala mu již několik strojů. Výhodou pro zákazníka je i servis vzdálený pouhých 11 km.*

Více ve 4. čísle Farmáře.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down