30.05.2023 | 08:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Místo ruční práce kamery a software

Jednou z nejnáročnějších činnosti v rostlinné výrobě je pěstování zeleniny. Vyžaduje nasazení mnoha pracovní sil, jak při likvidaci plevelů, tak při následné sklizni. S tím, jak se brigádníci do zemědělské výroby stále hůře shánějí, snaží se výrobci zemědělské techniky konstruovat důmyslné stroje, které lidskou práci nahradí. Jedním z nich je plečka naváděná kamerovým systémem.

Zemědělství v krvi má rodina soukromého zemědělce Josefa Machaly z Veselí nad Moravou. Malé domácí hospodářství s několika prasaty a býky měla již před revolucí. Oficiálně hospodařit začala v roce 1990 na dvou hektarech orné půdy. Dnes Josef Machala, vyučený opravář zemědělských strojů, hospodaří na 65 ha částečně vlastní, částečně pronajaté zemědělské půdy, z nichž je 60 ha orné půdy a 5 ha trvalých travních porostů. Rostlinná výroba se orientuje na pěstování zeleniny a polních plodin. Přibližně na polovině výměry orné půdy pěstuje zrnovou kukuřici, ozimou pšenici, jarní ječmen a vojtěšku, druhá část výměry je určena pro pěstování zeleniny. Při pěstování tradičních polních plodin a zeleniny je pro zdraví pěstovaných plodin velmi důležité, aby se pozemky s tradičními plodinami a zeleninou pravidelně obměňovaly.    

Náročné na techniku

Hospodaření na farmě Josefa Machaly je náročné na techniku. Farmář musí být vybaven dvojí technikou, jednak pro klasickou polní výrobu a současně i speciální technikou potřebnou pro pěstování zeleniny. Nákupem traktoru s navigací a příjmem nejpřesnějšího signálu udělal Josef Machala důležitý krok k přechodu na sofistikovaný systém pěstování zeleniny. Přesnou navigaci využívá pro setí, ochranu a hnojení rostlin a nově i pro mechanické ošetřování porostů. Za tím účelem zakoupil nejvyšší model plečky IC-Weeder s pracovním záběrem tři metry –  první stroj toho druhu v České republice. Plečka je schopna podle šířky řádků mechanicky ošetřit čtyři, pět nebo šest řádků. Minimální šířka řádků je 25 cm, minimální vzdálenost mezi rostlinami 20 cm. Pomocí bočního posuvného rámu je stroj hydraulicky naváděn přesně mezi řádky, opěrná kola zaručují správnou pracovní hloubku nožů. Pod krytem plečky jsou namontovány kamery pro rozpoznání jednotlivých rostlin. Každý řádek sleduje jedna kamera, která je schopná snímat 60 cm záběru. Zorné pole každé kamery je osvětleno LED světly. Jedna kamera navádí celou plečku přes výkyvný rám, infrakamera je schopna ji navádět i v noci. Rám lze hydraulicky posunout o 15 cm vlevo i vpravo. Na rámu stroje jsou namontovány plecí jednotky na paralelogramovém závěsu. Pracovní orgány tvoří šípové radličky, které čistí meziřadí, a pneumaticky ovládané okopávací nože srpovitého tvaru, které okopávají řádek mezi rostlinami a obkrouží každou pěstovanou rostlinu ve vzdálenosti pouhých dvou centimetrů.

Celý článek vychází v květnovém Farmáři.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down