09.05.2023 | 08:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Modrá trojice strojů v Mrákově

Změna technologií často vyžaduje nákup nových strojů. Nejinak tomu bylo v Zemědělském obchodním družstvu Mrákov. Bylo třeba vybrat vhodnou techniku pro zpracování půdy a zvýšit produktivitu setí. Velmi úspěšnou značkou ve výběrových řízeních se stal německý výrobce Köckerling.

Zemědělské obchodní družstvo Mrákov hospodaří v Plzeňském kraji, v jižní části okresu Domažlice. Provozuje silnou rostlinnou i živočišnou výrobu a od roku 2012 také bioplynovou stanici o výkonu 1 MW. V Plzeňském kraji patří Mrákovští mezi nejlepší zemědělské podniky.

Zpracování půdy ve svém vývoji

O tom, jak se bude dařit nově zasetým plodinám se rozhoduje již po sklizni předchozí plodiny a při následném základním zpracování půdy. Stejně důležitou roli pak hrají i použité secí stroje. V mrákovském družstvu prošla technologie zpracování půdy i setí svým vývojem. Na počátku nového tisíciletí to byla technologie bezorebného setí či setí do minimálně zpracované půdy. K její změně došlo poté, co si družstvo pořídilo pro setí obilnin šestimetrovou secí kombinaci s rotačními bránami. Pak se řadu let pod pšenici neoralo. Ostatní výměru zpracoval ze dvou třetin pluh a třetinu talířový podmítač. K další změně došlo s příchodem prvního stroje značky Köckerling.

Radličky se osvědčily

Tím byl v roce 2015, poté, co si ho v družstvu rok předtím důkladně vyzkoušeli, radličkový kypřič Vector s pracovním záběrem 4,6 m, který dodala společnost NEWIA s. r. o. ze Staňkova. Jeho pracovní orgány tvoří 17 radliček ve čtyřech řadách, urovnávací lišta, dvojitý STS válec a zavlačovače. Agronomové nejdříve radličkám příliš nevěřili, zejména kvůli kamenitým pozemkům, ale Vector je přiměl změnit názor. „Kamení na povrch nevytahoval, velmi dobře rozdrobil a promíchal ornici. A to i ve velmi suchém roce 2016, při přípravě půdy pod řepky, kdy byl jediným strojem, který dokázal připravit extrémně proschlou a tvrdou půdu pro setí,“ říká s uznáním agronom Jiří Růžek.

Univerzální secí stroj

Druhým strojem značky Köckerling je od roku 2020 secí stroj Vitu 600 s diskovou přípravou, diskovými secími botkami a pracovním záběrem šest metrů. Secí stroj je využíván pro setí řepky, obilnin, luskovinoobilných směsek a samozřejmě také pro přísevy trav při údržbě luk. Agregován je s traktorem Massey Ferguson o výkonu 270 k, vybaveným navigací GPS. Pracovní rychlost se pohybuje kolem 15 až 17 km/h. Za rok Vitu zaseje kolem 500 ha.

Zrychlení přípravy půdy

Třetím do party strojů Köckerling se stal v loňském roce talířový podmítač Rebell-profiline-600 s pracovním záběrem šest metrů a talíři o průměru 620 mm, dodaný opět firmou NEWIA s. r. o. Stejně jako v případě secího stroje byla impulsem pro jeho nákup potřeba doplnit park techniky a další talířový podmítač, těžší a s většími talíři, který zrychlí přípravu půdy náhradou orby, včetně schopnosti zapravit do půdy chlévský hnůj a větší množství posklizňových zbytků.  

Celý článek vychází v květnovém Farmáři.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down