Mulčovače roztočily svoje rotory

Stále častěji využívanou technologií sklizně je ponechání delšího strniště. Sklizeň plodin tímto způsobem s sebou přináší několik výhod. Sníží se potřeba výkonu motoru mlátičky i náklady na její provoz, stejně jako spotřeba pohonných hmot. Nižší vstupující množství materiálu umožňuje vyšší rychlost stroje. Na takto zanechaný pozemek pak vyjíždějí mulčovače.

I na červnovém Dni Zemědělce měly mulčovače předvést své umění po sklízecích mlátičkách ve vysokém strništi. Dlouho vysychající porost však zpozdil ukázkovou sklizeň, a tak z časových důvodů muselo dojít k organizačním změnám. Šest mulčovačů tedy postupně vyjelo na improvizovaný pozemek. Diváci viděli předvedenou techniku rozloženou do pracovní polohy a s pracujícími rotory. Odborný komentář pak nahradil vyšší porost.

HM, s. r. o.
Plošné mulčovače Lagarde jsou vhodné pro drcení travních porostů, posklizňových zbytků a větví na polích, pastvinách, ve vinohradech i sadech. Mulčovače mají pracovní záběr od 140 do 480 cm. Hodonínská firma HM zahájila předvádění mulčovačů velkoplošnou sekačkou s horizontální osou rotace Kverneland Lagarde SX 400. Velmi robustní drtič se záběrem čtyři metry je poháněn ze dvou stran (1). Je vybaven 152 pracovními noži doplněnými noži ventilačními. Vysoká obvodová rychlost rotoru zajišťuje velký nasávací efekt a kvalitní řez. Stroj je nenáročný na údržbu. Při tomto záběru je výkonová potřeba traktoru 120 koní.

STROM Export, s. r. o.
Žlutý firemní mulčovač MC 4500 se záběrem odpovídajícím označení je vybaven i pro drcení rostlinných zbytků (2). Splňuje veškeré požadavky spojené s ošetřením trvalých travních porostů, nedopasků, ale i rostlinných zbytků na orné půdě včetně kukuřice na zrno. Stroj si velmi dobře poradí i s nálety mladých dřevin. Základem nejen vysokého výkonu, ale zvláště dobré řezací schopnosti jsou vždy dvě dvojice kovaných nožů na každém rotoru. Mulčovací nože, umístěné do kříže jsou na konci lopatkovitě vyhnuté a zajišťují ventilační účinek a tím doseknutí přejetého porostu. Výstupní kardanová hřídel je vybavena volnoběžnou spojkou pro plynulé ukončení doběhu rotoru. V základní výbavě tohoto stroje jsou protiostří a čtyři mulčovací nože vytvářející značný sací efekt. Třírotorová konstrukce je zesílená v nadrotorové části a přispívá tak k velké odolnosti stroje. Přestože je pro polní provoz velmi dobře vybaven, ještě lépe se uplatní při mulčování travních porostů. Vyžaduje traktor o výkonu 120 až 140 koní.

P & L, spol. s r. o.
Předvedený americký mulčovač Land Pride RCM 5515 má opět horizontální konstrukci a záběr 4,5 m. Jeho velmi hladký povrch snižuje ulpívání mulčované hmoty na stroji (3). Tandemová kola jsou vyplněna pěnou, nehrozí tak defekt. Velkou předností je velmi nízká energetická náročnost, vždyť na tento záběr stačí tažný prostředek s výkonem od 80 k výše. Komu nevyhovuje tato šířka, může si vybrat z nabídky pracovních záběrů od jednoho do šesti metrů s jedním až třemi rotory. Podle druhu mulčovaných porostů je rotor vybaven dvěma nebo čtyřmi noži. Masivní konstrukce mulčovače má dvojité opláštění, vnitřní je po opotřebení vyměnitelné. Velmi robustní hlavní převodovka vydrží přenos síly až 240 k, postranní pak 210 k, lze tak mulčovat i nálety o průměru až 76 mm. Nelíbí-li se zákazníkovi zelená barva nebo chce stroj sladit s traktorem, jsou na výběr ještě barvy červená, oranžová a modrá.

AgroKonzulta Žamberk, s. r. o.
Německé mulčovače Müthing najdeme v záběrech od 80 cm za malotraktory stejně tak jako speciály s velkou šířkou za nejtěžšími traktory. Žamberská firma předvedla na Dni Zemědělce speciální konstrukci na mulčování vysokých strnišť řepky a kukuřice (4). Ta se vyznačuje několika výraznými charakteristickými rysy. Jedním z nich je pojezd stroje vpravo od traktoru, který tak svými koly nesjíždí strniště. Vysoký vstupní otvor musí být vybaven ochranou před vylétáváním materiálu před mulčovač. Rotující kladiva mají hmotnost 3 kg a dvojité protiostří. Pracovní záběr lze volit 2,8 nebo 3 a 3,3 m v provedení přímo za traktorem, v předvedené verzi pak 3,6 nebo 4,2 m. Traktor s výkonem 140 k pracuje s mulčovačem rychlostí 8 až 10 km/h.

Dagros, s. r. o.
Rotorový mulčovač Spearhead 620 Multi Cut se záběrem 6,2 m je vybaven speciální sadou označenou Star Cut, vyvinutou pro mulčování a drcení obilního strniště (5). Patentem chráněný nožový systém byl speciálně vyvinut pro zvýšení výkonnosti rotorového mulčovače a tím snížení nákladů při drcení strniště po obilninách, kukuřici a řepce. Konstrukčně je obzvlášť vhodný k drcení strniště po sklizni obilnin. Nožový systém Star Cut byl vyvinut tak, aby i při rychlosti 15 km/h dokázal perfektně drtit a rozhazovat. Každý rotor je vybaven šesti noži, které pracují vždy v páru a jsou umístěny nad sebou. Tři horní nože jsou rovné a o 25 mm delší než jim odpovídající nože spodní. Při práci sekají strniště horní nože jako první. Bezprostředně potom je useknuto to samé stéblo i spodním nožem. Konstrukce spodních nožů ve tvaru ventilátoru tvoří proud vzduchu, který unáší řezanku a víří ji v prostoru. Zbytky rostlin jsou horními noži znovu rozmělněny. Tím je strniště s minimální námahou velmi intenzivně rozmělněno a v každém případě roztřepeno. To je důležité proto, aby mohli mikroorganismy okamžitě napadnout dřevnaté stéblo, což vede k rychlejšímu tlení hmoty. Mulčovače Spearhead se vyrábějí v pracovních záběrech od 1,6 do 8,2 m.

Agrotec, a. s.
Posledním předvedeným mulčovačem byl zástupce značky Kuhn, univerzální sklápěcí mulčovač RM 480 o pracovním záběru 4,8 m, s noži ve tvaru Y a uzavřenými kryty (6). Tento univerzální stroj je schopen mulčovat i porosty. V tom případě metá rozdrcenou hmotu na plochu a kryty má otevřené. Pro údržbu travních porostů se místo nožů používají mulčovací kladiva. Výška mulčování se u strojů Kuhn nastavuje opěrnými koly nebo opěrným válcem se stírací škrabkou (menší modely). Zákazník může zvolit i větší typ se záběrem 6,1 m a od příštího roku ještě větší model se záběrem 8,5 m. Sada mulčovačů a drtičů značky Kuhn je velmi bohatá a nabízí na šedesát modelů se záběry již od 1,2 m.

Klíčové informace:
1 – Novým trendem se stává mulčování vysokých strnišť.
2 – Nejčastěji mulčovanými jsou strniště obilnin, řepky a kukuřice.
2 – Šest mulčovačů různých konstrukcí předvedlo své nože a kladiva v akci.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *