27.12.2023 | 08:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na čistou sklizeň píce s pásovými řádkovači

V sortimentu firmy Pöttinger je jedním z mladých strojů ke sklizni pícnin pásový řádkovač Mergento VT 9220. Píci, rozhozenou na široko, nejprve zvednou ze země prsty sběrače a na řádek je hmota dopravována pomocí pásových dopravníků. Shrnovače Mergento mohli vidět i návštěvníci stánku firmy Pöttinger na mezinárodním veletrhu Agritechnica 2023 v Hannoveru.

Hladká práce v posečeném porostu je výsledek dobře pracujícího řízeného sběrače. Na souvratích se souprava řádkovače s traktorem otáčí snadno, bez rozhrnování již hotových řádků díky dostatečné světlé výšce zvednutých jednotek. Souběžně se zvednutím stroje do polohy pro otáčení na souvratích dojde automaticky k zastavení pohybu pásů.

Praktická automatika

Dobu zpoždění doběhu pásů je možné si v menu pro nastavení stroje změnit. Při další jízdě a opětovném spuštění jednotky do pracovní polohy se pás automaticky znovu rozběhne. To zaručuje přesné dokončení i začátek následného řádku. Obsluha navíc těží ze značné úspory času, protože příčný dopravníkový pás nejede na konci řádku naprázdno. O správnou úroveň napnutí pásů se stará automatický systém.

Při shrnování píce na členitých pozemcích lze za den s řádkovačem Pöttinger Mergento VT 9220 zvládnout 50 až 60 hektarů; pojezdová rychlost se na rovném terénu pohybuje v rozmezí 12 až 13 km/h, na nerovném pak 8–10 km/h. Na rovných pozemcích není problém za den shrnout píci z plochy 80 hektarů.

Mergento pro přední závěs

Na stánku na Agritechnice byl k vidění také nejnovější model, řádkovač Mergento F 4010 Alpin pro přední tříbodový závěs. Jak název napovídá, primárně je zahrnutý do programu strojů pro sklizeň pícnin v podhorských oblastech Alpin. S pracovním záběrem čtyř metrů bude odvádět kvalitní práci i na velmi příkrých svazích, přitom čisté shrnování bude rozhodně plus pro kvalitu krmiva. Nečistoty a kameny zůstávají ležet na louce.

Ale využitelný bude tento kompaktní řádkovač i u chovatelů na rodinných farmách v běžných podmínkách. Tím, že je stroj nesený v předním tříbodovém závěsu, krmivo není přejížděno koly traktoru. Odkládat píci může vlevo anebo vpravo. Výhodou je také extrémně kompaktní konstrukce díky hydraulickému pohonu. Shrnovač o hmotnosti 575 kilogramů může agregovat traktor o výkonu již od 60 k.

Více informací v Mechanizaci zemědělství.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down