Na poli v Miskolezích

Na konci dubna se konal na pozemcích ZD Dolany tradiční polní den společnosti Farmet z České Skalice za mediální podpory vydavatelství Profi Press. Téměř pět set návštěvníků se mohlo seznámit se s výrobním programem úspěšného tuzemského výrobce strojů na zpracování půdy a setí.

Na odbornou veřejnost čekalo od rána šestnáct strojů připravených pro polní ukázky a tři stroje pro statickou prohlídku. Stroje se nejdříve představily před tribunou, v druhé části programu pak zpracovaly část vymezeného pozemku. Každý se tak na vlastní oči přesvědčil o kvalitě odvedené práce. Poprvé se v praxi představily také novinky pro tento rok.

Stroje s vysokými parametry Speciální technologie výroby eXtra Steel line používá vysoce pevné zušlechtěné materiály nejen na pracovní orgány strojů, ale i na extrémně zatěžované části hlavních rámů a seřizovacích mechanismů. Díky technologii eXtra Steel line mají stroje nižší hmotnost a výrazně vyšší životnost v nejnáročnějším provozu.
Farmet v období hospodářského a ekonomického poklesu nezaspal, naopak zvýšil intenzitu marketingu u nás i v zahraničí. Tento fakt společně s novými modely strojů přinesl ovoce, a tak společnost již od počátku roku zaznamenala růst zájmu o své výrobky, přijala nové pracovníky a slovo krize je pro ni již minulostí.

Novinky i osvědčená technika Prvními stroji, které si návštěvníci mohli po příchodu prohlédnout, byly tři staticky vystavené modely – radličkový kypřič GX 300 N, talířový (???) podmítač Disker 3 a předseťový kombinátor Kompaktomat LK 300. Všechny ostatní se postupně představily před tribunou, ale především při práci na poli.
Pro zpracování půdy do hloubky 25 cm jsou vhodné nesené kypřiče řady Fantom. Pracovní orgány umístěné ve třech řadách jsou tvořeny pružnými slupicemi. Radlice jsou připevněny pomocí třmenů a lze tak měnit jejich rozteč na 23 nebo 27 cm. Radlice vybavené SK plátky (ty mohou mít i ostatní typy strojů) vykazují až trojnásobnou životnost, zachování stálé geometrie po celou dobu životnosti, nižší tahový odpor a výborné vnikání do velmi utužených půd. Zadní válce jsou volitelné, novinkou mezi nimi je Ring válec, který se vyznačuje odolností proti zalepování a výborným urovnávacím efektem. Předvedeny byly modely Fantom FX 300 N se záběrem tři metry a větší FX 470 NS s pracovním záběrem 470 cm. Ten je hydraulicky sklopný na přepravní šířku 300 cm a v této poloze je možno s ním i pracovat.
Dlátové kypřiče Duolent, Triolent a Turbulent se liší intenzitou zpracování půdy a tahovým odporem. Jsou vybaveny stejným typem pracovních orgánů. Určeny jsou pro zpracování půdy až do hloubky 35 cm. Nesený kypřič Duolent má radlice umístěny ve dvou řadách s roztečí 42 cm. Tvar radlice je optimalizován s ohledem na nízký tahový odpor a vysokou intenzitu míchání. Radlice jsou jištěny silnou pružinou s odjišťovací silou na hrotu 450 kg. Stroj může pracovat ve dvou režimech. Při práci do hloubky 20 cm se používají křidélka pro celoplošné podříznutí půdy, po jejich demontáži lze kypřit až do hloubky 35 cm. K dispozici je pět typů válců.
Tři řady pracovních orgánů s roztečí 29 cm má, jak název napovídá, kypřič Triolent. Ostatní parametry – tvar pracovních orgánů, způsob jištění či možnost dvou pracovních operací – jsou stejné jako u menšího modelu Duolent, pouze potřeba tahové síly je logicky větší. Největší dlátový kypřič Turbulent je polonesený, vybavený brzdami. Je určen k intenzivnímu celoplošnému zpracování půdy s následným urovnáním a zpětným utužením dvojitým pneumatikovým válcem. Radlice jsou zde umístěny ve čtyřech řadách s roztečí 20 cm. Urovnávací disky jsou hydraulicky stavitelné. Zvednutím zadního pneumatikového válce lze vytvořit hrůbky, které na jaře rychleji vysychají. Půda je zpracována v celém profilu bez zhutnění podorničí. Voda tak může vsakovat do podorničních vrstev. Pracovní orgány jsou opět stejné.
Pro nejhlubší zpracování půdy je zkonstruován hloubkový kypřič Krtek. V provedení DG 3 se záběrem 2,1 m nebo DG 5 se záběrem 3,5 m zvládne prokypřit půdu až do hloubky 60 cm. Stroj půdu pouze nakypří, takže nedojde ke smísení ornice s podorniční vrstvou. Menší model má tři, větší pak pět radlic s roztečí 70 cm. Krtek má výměnné radlice opatřené SK plátky, výkonné jištění a umožňuje jízdu rychlostí 4 až 6 km/h.
Talířové podmítače zastupoval Disker 6, určený pro kypření do hloubky 15 cm. Jednotlivé talíře o průměru 500 mm (na přání 550 mm) má samostatně uloženy a jištěny gumovými elementy. Krajní talíře (???) mají samostatnou regulaci hloubky, čímž lze docílit plynulého napojení jednotlivých jízd. Na dvě řady talířů navazují válce, které jsou k dispozici ve třech provedeních. Nesené provedení má záběr tři metry, polonesené sklápěné typy 4,5 a 6 metrů.
Očekávanou novinkou byl talířový podmítač Diskomat 8, nominovaný v soutěži Grand Prix na letošním Techagru. Má pracovní záběr 7,8 m a talíře o průměru 620 mm. Ty jsou uloženy na speciálních vidlicích jištěných vinutou pružinou. Talíře jsou pevně vedeny i v nejtěžších půdních podmínkách. Pracovní úhly talířů mohou být díky nové konstrukci menší a stroj má tak relativně nízký tahový odpor. Diskomat 8 je konstruován pro zpracování půdy do hloubky až 18 cm. Za talíři umístěné deflektory lze hydraulicky nastavovat. Vzadu je umístěn osvědčený dvojitý pneumatikový válec z Turbulentu. Zadní válec lze opět zvednout a vytvořit hrůbky. Součástí válce je transportní náprava opatřená brzdami. Stroj je velmi kompaktní s těžištěm posunutým nad pracovní sekce disků. Optimální kvalitu odvede při pracovní rychlosti 8 až 15 km/h. Rozsáhlé použití vysokopevnostních materiálů snížilo celkovou hmotnost a snížilo spotřebu paliva a nároky na výkon traktoru. Unikátní je systém sklápění pomocí čtyřbodových závěsů bočních sklopných rámů. Přepravní výška je pod hranicí čtyř metrů. První stroje Diskomat, které budou v pracovních záběrech 6 a 7,8 m si budou moci zájemci koupit v červenci. Výrobce na ně poskytne zajímavou zaváděcí cenu a prodlouženou tříletou záruku.
Secí stroje zastupoval polonesený Excelent Premium 8. Tento radličkový secí stroj umožňuje ukládání osiva do širokých pásů s aplikací granulovaného hnojiva. Tato technologie v kombinaci s hnojivem Urea Stabil byla na nedávno skončeném Techagru vyznamenána cenou Grand Prix. Urea Stabil je vysoce koncentrované dusíkaté hnojivo na bázi močoviny s obsahem 46 % dusíku. Z děleného zásobníku jsou osivo a hnojivo samostatně dávkovány. K jejich smísení dochází v proudu vzduchu výsevního ústrojí. Směs je pak dopravena k secím radlicím. Osivo má v tomto případě samočisticí efekt, výsevní cesty zůstávají čisté, lze tedy použít i méně kvalitní hnojivo. Hnojivo Urea Stabil umožňuje aplikovat relativně vysoké dávky dusíku bez negativního dopadu na vzcházivost.
Jednotlivé pracovní sekce dobře připraví půdu pro setí, zadní pneumatikový válec celoplošně utuží půdu.
Stroje pro předseťovou přípravu půdy reprezentovaly Kompaktomaty. Jsou vhodné zejména pro přípravu půdy po orbě. Během jednoho přejezdu vykonají několik pracovních operací. Kompaktomaty lze vybavit třemi typy radličkových sekcí a dvěma typy zadního válce. V neseném provedení jsou s pracovními záběry 2,5; 3 a 4 metry. Předvedený polonesený model K 600 je vzadu vybaven tříbodovým závěsem pro agregaci dalších přídavných zařízení, drobicích válců nebo secího stroje. Polonesená provedení se vyrábějí v pracovních záběrech od tří do deseti metrů, širokozáběrová pak v záběrech 12,5 a 15,7 metru.
Závěr předvádění obstaraly Cambridge válce se šestimetrovým záběrem. Dobře pracují při zpracování hrudovitých půd před setím nebo při válení po setí pro lepší vzcházivost porostů. Prstence o průměru 500 mm mají samočisticí efekt.
Na techniku bohatý a vydařený ukázkový den skončil tradiční tombolou s hodnotnými cenami.

Klíčové informace
• Společnost Farmet z České Skalice pořádala v Miskolezích polní den.
• Díky marketingové činnosti v loňském roce a vývoji nových strojů se zájem o techniku od firmy Farmet od počátku roku zvyšuje.
• Návštěvníkům byly představeny osvědčené modely i novinky pro letošní rok.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *