Nástavby jako skládačka

Výměnný systém nástaveb Annaburger byl poprvé představen v roce 1997. Dalším vývojovým stupněm je systém Multi Land Plus s hydropneumatickým odpružením náprav BPW a jednodušší výměnou nástaveb.

Záměrem konstruktérů bylo vytvořit systém, který se bude vyznačovat co nejjednodušší výměnou nástaveb. Stanovený cíl se jim podařilo splnit použitím nových hydropneumaticky odpružených náprav a hydropneumaticky odpružené oje.

Jeden podvozek
a mnoho nástaveb

Podvozek HTS 22.79 je největší dvounápravový výměnný systém na našem trhu. Tato stavebnice umožňuje kombinaci podvozku s korbou o objemu 37 m3, nástavbou s výtlačným čelem Schubmax o objemu 38 m3, cisternovou nástavbou o objemu 18 m3, překládací nástavbou na obilí o objemu 28 m3, rozmetací nástavbou o objemu 24 m3, plošinou na balíky a Big bagy s možností nasazení hydraulické ruky a dále také se senážní nástavbou o objemu 40 m3.

Výměna dvou nástaveb
za několik minut

Výměna nástavby začíná připojením ovládacího pultu v přední části podvozku. Poté si obsluha zvedne nápravy a oj nahoru (při současném zvednutí přední nápravy). Jakmile dosáhne nástavba nejvyšší polohy, odpojí obsluha centrální páku hydrauliky (na odpojení hydrauliky používá Annaburger páku Faster, podobně jako u žacích stolů mlátiček), elektriku, úchyty nástavby a vytáhne teleskopicky nastavitelné odstavné nohy. Ty jsou součástí každé nástavby a nepřesahují šířku 2,55 m. Nástavba stojí na odstavných nohách, spustí se nápravy s podvozkem dolů a lze vyjet.
Nasazení druhé nástavby probíhá v opačném pořadí. Na nastavení podvozku do transportní polohy upozorní obsluhu integrovaný senzor. Vše probíhá automaticky. Úchyty nástavby a usměrňovací plechy umožňují vycentrování nástavby při nasazování. V praxi traktorista nikdy nenajede přesně, proto 3 až 4 cm vyrovná speciální systém centrování. Výměna dvou nástaveb trvá přibližně 20 minut.

Elektrohydraulické ovládání
funkcí podvozku a nástaveb

Výměnný systém Annaburger Multi Land Plus je standardně vybaven komfortním
elektrohydraulickým ovládáním funkce podvozku a všech nástaveb z kabiny traktoru. Elektronika zajišťuje nejen ovládání, ale také kontrolu, jištění a nebo např. nastavení dávky u rozmetací nástavby.
V podvozku je integrováno pět elektrohydraulicky ovládaných hydraulických okruhů. Obsluha pouze zapojí tlakovou hadici hydrauliky a beztlakovou hadici, takzvanou zpátečku. Systém je jednoduchý a tedy spolehlivý, vše je zakryto a chráněno. Aktivované funkce se na palubním počítači zobrazí příslušnou kontrolkou, což má význam například při zablokování řiditelné nápravy.

Hydropneumaticky
odpružené nápravy a oj

Model HTS 22.79 je vybaven nejrobustnějšími a největšími nápravami BPW s nosníkem náprav 150 x 150 mm a brzdovými bubny 410 x 180 mm (průměr bubnu x šířka obložení). Hydropneumatické nápravy mají velmi dobré jízdní vlastnosti na poli i na silnici a zajišťují vysoký komfort při vyšších rychlostech. Annaburger řeší toto odpružení v kombinaci s elektronikou a velkými zásobníky na stlačený dusík. Robustní hydraulické válce jsou na každé straně spojeny dohromady a mezi nimi je zásobník na stlačený dusík. Tento systém pracuje skvěle jak při plně naloženém, tak i prázdném voze. Velikost válců odpružení a velikost pružin jsou závislé na daném typu a velikosti vozu. Odpružení náprav doplňuje u systému Multi Land Plus ještě standardně dodávaná hydropneumaticky odpružená oj. Protože závěsy traktorů a pánve K 80 jsou u každé traktorové značky v jiné výšce, lze pomocí odpružené oje nastavit rám podvozku do vodorovné polohy a tím rovnoměrně zatěžovat obě dvě nápravy. Pro účely úpravy příčného zatížení závěsu, například u rozmetání hnoje, je systém vybaven zvedatelnou nápravou. Při rozmetání, kdy se posouvá materiál dozadu, dochází k odlehčování závěsu. Proto si obsluha může přizvednout nápravu o 2 cm a zatížit tak oj a závěs. Při jízdě s prázdným vozem lze zvednout nápravu zcela nahoru.
Model HTS 22.79 má rozchod náprav 1,81 m a je osazen pneumatikami 600/55-26,5“ Michelin Cargo X bib a 650/55-26,5“ Alliance A-380 nebo A-390. Ani s těmito pneu nepřesahuje šířka vozu hodnotu 2,55 m.

Bohatá výbava
U podvozku Multi Land Plus kategorie Profi je možno objednat bohatou výbavu na přání. Nový podvozek může být například vybaven automatickým systémem dofukování vzduchu v pneumatikách od firmy PTG. Tento systém spoří přibližně 10 % paliva a omezuje utlačení půdy. V ČR pracují zatím dva tyto systémy na podvozcích Annaburger Multi Land Plus.
Větší komfort obsluhy také zajistí systém automatického mazání podvozku a nástaveb BEKA-MAX, který zkracuje čas potřebný na údržbu a zvyšuje tak produktivitu práce.
Výměnný systém není sice nejlevnější, je však náhradou mnoha jednoúčelových strojů a nabízí velkou kapacitu. Přináší uživateli značnou flexibilitu a nakonec i úsporu nákladů.

Klíčové informace
• Výměnný systém nástaveb Annaburger Multi Land Plus s hydropneumatickým odpružením náprav BPW se vyznačuje jednoduchou výměnou nástaveb.
• Výměna dvou nástaveb je otázkou několika minut.
• Annaburger Multi Land Plus je standardně vybaven elektrohydraulickým ovládáním funkce podvozku a všech nástaveb z kabiny traktoru.
• K základní bohaté výbavě je možno objednat i další užitečné systémy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *