30.11.2023 | 07:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nepostradatelný pomocník na farmu

Manipulační technika je důležitým pomocníkem v každém zemědělském podniku a na každé farmě, protože manipulace s různými materiály je nedílnou součástí hospodaření. Otázkou pouze je, jakou techniku zvolit. Na farmě v Pteníně využíval hospodář dlouhá léta čelní nakladač na traktoru, ale nebylo to optimální řešení. Proto se rozhodl pořídit kloubový kolový nakladač s teleskopickým výložníkem.

Soukromý zemědělec Jaroslav Seidl hospodaří v ekologickém režimu v obci Ptenín-hráz, ležící v okrese Plzeň-jih. V roce 2009, právě kvůli chovu koní, se dal na dráhu soukromého zemědělce. Začínal v malém vesnickém stavení, které zdědil, s dvěma hektary a dvěma koni. Ze založeného chovu si farmář nakonec ponechal tři (ostatní prodává), v rámci služeb pak naplňuje kapacitu stájí ustájením koní pro zákazníky. Celkem je tak dnes na farmě 25 koní. Farmář hospodaří na 92 ha, z nichž tvoří orná půda pouze 10 ha, zbytek jsou louky a pastviny. 

Nový pomocník

Manipulaci s různými materiály řešil farmář dlouhá léta především traktorem Zetor s čelním nakladačem. „Nebylo to zdaleka ideální. S čelním nakladačem se nedostanu všude, kam bych chtěl. Traktor není tak obratný jako kloubový nakladač, zejména ve stáji. Práce je navíc únavnější. Po pracovním dnu, kdy jsem nakládal a později ukládal balíky sena a neustále šlapal na spojku v traktoru jsem byl unavený. Proto jsem se rozhodl pořídit si nakladač,“ vysvětluje a dodává: „Požadoval jsem obratný kloubový nakladač vybavený teleskopickým ramenem. Seník umožňuje skladovat čtyři balíky sena na sobě a tomu musí odpovídat i pracovní dosah nakladače.“

Farmář si chtěl samozřejmě nejdříve nakladač vyzkoušet na farmě, ale zjistil, že je to pro většinu prodejců problém. Vstříc mu nakonec vyšla společnost MANATECH CZ s. r. o., která přivezla a zapůjčila nakladač Thaler 3448T, který technickými parametry odpovídal potřebám Jaroslava Seidla. Nakladač pracuje v zápůjčce na zkoušku a je již jisté, že na farmě zůstane. Kromě kvalit stroje farmář oceňuje i příznivou cenu.

Celý článek vyšel v týdeníku Zemědělec a časopisu Farmář.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down