07.08.2023 | 06:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nová generace sázečů brambor Grimme

Jedna ze zajímavých novinek firmy Grimme má název Prios 440 Pro. Jedná se o zcela novou generaci sázečů brambor, přicházející s celou řadou nových prvků. A také vůbec poprvé s kompletním oddělením fáze zpracování půdy od fáze výsadby.

Již v průběhu vývoje měli konstruktéři Grimme v plánu se stroji řady Prios postupně nahradit dosavadní miskové sázeče řady GL. Sázeč brambor nové generace Prios je k dostání volitelně s anebo bez nářadí na zpracování půdy. Pokud zemědělci budou chtít provádět přípravu půdy před výsadbou při jednom přejezdu, pak se spojení nářadí na zpracování půdy se sázečem uskutečňuje prostřednictvím oje v podobě „labutího krku“. Oj se připojuje do zadního tříbodového závěsu traktoru, a za ní se pak nachází mezirám. Do tohoto mezirámu se agreguje nářadí na zpracování půdy.

Sázeč funguje samostatně

Tak bylo dosaženo toho, že sázeč může fungovat samostatně. A v průběhu sezóny si uživatelé mohou nářadí na zpracování půdy podle potřeby zaměňovat. Grimme myslí i na situace, kdy mají různá nářadí na zpracování půdy odlišnou délku. V takovém případě je možné změnit i délku tažné oje, aby se pod ní nářadí vešlo anebo naopak aby nebyla oj zbytečně dlouhá.

Oj je pak připojena k sázeči. Vzadu má také hydraulický válec pro ovládání polohy sázeče.  Aplikátor tekutého moření disponuje dvěma velkými nádržemi s obsahem 400 l (oproti 350 l u dosavadní řady GL). Čerpadlo je poháněno pomocí hydrauliky. Známý systém aplikace hnojiva konstruktéři firmy Grimme zdokonalili. Nově disponuje čtveřicí dílčích záběrů, které může systém Section Control automaticky vypínat a zapínat. Dokonce i systém VRA se uplatní – možná je lokálně variabilní aplikace moření.

Ovládání sekcí pro hnojivo

Prios 440 Pro si s sebou veze celkem 1740 litrů hnojiva. A to ve dvou samostatných zásobnících z plastu.  Dávkovací ústrojí pro hnojivo je i nadále poháněno hydraulicky. Také zde přichází Grimme s novinkou: dávkování hnojiva pro jednotlivé řádky může být rovněž automaticky ovládáno systémem Section Control.

Více informací v Mechanizaci zemědělství.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down