Nové typy traktorů a krmných vozů

Společnost Moreau Agri, s. r. o., je v oblasti zemědělské techniky jednou z největších obchodních a servisních firem působících na území České republiky. Neméně významné postavení zaujímá i na Slovensku. Od roku 1991 prezentuje výrobky francouzských a později dalších předních světových značek. Nabízené výrobky spojuje dokonalé technické a technologické provedení. Jejich vývojáři mají na mysli i ochranu životního prostředí, což je jeden z předpokladů uchování si účinné konkurenceschopnosti.

Moreau Agri pořádá též různá školení a semináře pro uživatele, zaměřené nejen na samostatnou obsluhu strojů a zařízení, ale i na vhodnost jejich použití v daných podmínkách toho či onoho zemědělského subjektu. Prodej značek Landini, Joskin a Storti má na starosti David Horák, který se ohlédl za uplynulým rokem a informoval o produkci na letošní rok.

Nové modely a facelift stávajících
Rok 2008 byl v prodeji zemědělské techniky pro Moreau Agri druhým nejúspěšnějším v historii. Z traktorů Landini se tradičně nejlépe prodávaly modely ve výkonové třídě od 90 do 130 koní. „Víc se prodalo traktorů určených do sadů. Tomu též napomohl fakt, že model Rex byl vyhodnocen jako traktor roku 2008,“ říká David Horák. V letošním roce se aktivita Moreau Agri více rozšíří do oblasti komunálních služeb, pro které jsou třeba menší modely Landini Mistral s bohatou výbavou nářadí velmi vhodné. Z nových modelů, které se budou v letošním roce prodávat, jmenoval David Horák například Landini Powermondial, který lze přirovnat k současné kategorii Vision s výkonem okolo 100 až 110 koní. Oproti této řadě má několik drobných inovací a jednu velkou přednost – podstatně větší kabina s novou sedačkou spolujezdce vedle řidiče.
Úplnou novinkou je řada Powervision, vystavená na letošní výstavě SIMA, jejíž přesné technické údaje budou známy později. Nově se ve výkonové třídě 135 až 180 koní objeví model Landini Powermax, který přebírá bohatou výbavu z nejsilnější řady, jmenujme napíklad Full Power Shift nebo vzduchem odpruženou kabinu. Protože k zásadním změnám u traktorů Landini došlo v posledních dvou letech, kdy byly mimo jiné vyměněny motory, proběhnou letos u jednotlivých současných řad spíše vzhledové úpravy.

Nová koncepce „samochodů“
Krmné vozy Storti mají na našem trhu již dlouho své místo. Oblíbená řada Labrador zůstává ve výrobním programu. Výrobce vyslyšel volání zemědělců po samojízdných krmných vozech s pohonem 4 x 4 a k současnému horizontálnímu krmnému vozu Greyhound přibyla i varianta vertikální s názvem Doberman.
Úplně novým taženým krmným vozem, který se objeví na jaře v nabídce Moreau Agri, bude typ Husky, který se má podobat Labradoru. Bude však vybaven novým systémem míchání krmiva, s menšími nároky na výkon traktoru. Uživatel tak při nákupu soupravy ušetří na ceně traktoru.
V oblasti samojízdných strojů chystá firma Storti novou koncepci krmných vozů, u kterých bude shodná kabina s podvozkem pro obě varianty a horizontální a vertikální model se mají lišit pouze vlastní korbou. Nové krmné vozy Storti se zviditelní i inovovaným designem a barevnou kombinací. „Trošku nás mrzí, že se krmné vozy neprodávaly tak dobře jako v roce 2007,“ říká David Horák. Pokud si uvědomíme, komu jsou určeny, není se co divit. Ceny mléka, které od poloviny loňského roku klesají, dostávají chovatele skotu do ekonomické situace, kdy si nový krmný vůz nebo třeba i pícní techniku nekoupí.

Velký nárůst poptávky „Prodej značky Joskin nám udělal loni velkou radost,“ pokračuje David Horák. Za poslední dva roky se prodej strojů této značky téměř ztrojnásobil. Zhruba sto prodaných strojů v roce 2008 hovoří za vše. Je zřejmé, že se již značka dostala do povědomí zemědělců a prokázala v praxi své kvality, což se zpětně projevuje v zájmu o jednotlivé modely. Nárůst prodejů jde napříč nabízeným sortimentem, od provzdušňovačů trávy přes přepravníky dobytka, rozmetadla hnoje až po cisterny. Poptávka po cisternách je nejen z klasické zemědělské výroby, ale též z nových provozů bioplynových stanic. Pokles zájmu není zatím znát ani v letošním roce.

Všechny čeká tvrdá práce Realismus se projevuje v předpovědi na letošní rok, kdy David Horák předpokládá, že s větším úsilím prodá méně strojů. Jako jiní však věří, že toto období recese opět vystřídá ekonomické oživení, zvýšená produkce a nový zájem o kvalitní zemědělskou techniku, kterou rozhodně firma Moreau Agri nabízí. Potom bude třeba být zásoben, připraven a v kontaktu se zemědělskou praxí. Proto Moreau Agri věnuje propagaci zemědělské techniky mnoho úsilí. Tak jako vloni budou pracovníci firmy vyjíždět s technikou do terénu. Přímo v zemědělských podnicích budou předvádět práci cisteren Joskin, samojízdného krmného vozu Storti nebo uskuteční speciální akci s traktory Landini pro vinaře.

Klíčové informace:
• Nabídka traktorů Landini bude letos doplněna o modely Powermondial, Powermax a Powervision.
• K současnému horizontálnímu krmnému vozu Greyhound nabídne Storti i vertikální variantu s názvem Doberman.
• Nový tažený krmný vůz, který se objeví na jaře v nabídce Moreau Agri, bude typ Husky s novým systémem míchání krmiva, jež má menší nároky na výkon traktoru.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *