Nový irský svinovací lis na trhu

Produkci společnosti McHale tvoří baličky na kulaté a hranaté balíky, svinovací lisy a rozmanité pracovní nářadí. Na předváděcím dnu, konaném v areálu společnosti Manatech CZ, s. r. o., prodejce lesní, zemědělské, komunální a stavební techniky, představil tento irský výrobce svinovací lisy s pevnou komorou F 550, kombinovaný lis s balicím strojem Fusion 2, balicí stroj 991 B. V hlavní roli tam však byl první svinovací lis s variabilní komorou McHale V 660, který se představil v české premiéře.

Společnost Manatech CZ, s. r. o., doposud nabízela lisy McHale v provedení s pevnou lisovací komorou. Novinka ve výrobní programu McHale současnou nabídku rozšiřuje.
„Tato akce je zaměřena na zemědělce, kteří se orientují na výrobu, balení a manipulaci se senem či senáží do sítí, popřípadě do fólií. Při její příležitosti představujeme veřejnosti nový lis s variabilní komorou, který společnost McHale začala v letošním roce vyrábět“, řekl k tomuto dni product manager McHale Tomáš Bláha. Model V 660 je nejvyšším v nové řadě, postupně budou následovat typy V 650 a V 640. „Zemědělci požadují lisy s variabilní komorou, které jim umožní vytvářet balíky dle jejich konkrétní potřeby. Společnost McHale jim tímto novým lisem vychází vstříc“, pokračuje Tomáš Bláha. Nové lisy s variabilní komorou McHale tak vyplňují mezeru v nabídce této společnosti.

Historie společnosti McHale
Na počátku sedmdesátých let minulého století založili dva bratři firmu na dovoz použité zemědělské techniky. V osmdesátých letech vyrobil McHale první balicí stroj, jehož vývoj v devadesátých letech dále pokračoval. V roce 1999 byl otevřen nový výrobní závod. Druhý rok nového milénia je spojen s uvedením nového kombinovaného lisu Fusion. O dva roky později se rozbíhá výroba v druhém výrobním závodě. V roce 2005 je představen první samostatný svinovací lis s pevnou komorou F 550 a v roce 2007 je pak nabídka rozšířena o další dva modely F 560 a F 540. Dnes tento výrobce prodává své stroje ve 40 zemích světa.

Poprvé s variabilní komorou
Největší pozornost na sebe poutala samozřejmě novinka na českém a slovenském trhu – první lis s variabilní lisovací komorou, model V 660. Lis je vybaven převodovkou s rozvodovkou s rovnoměrným rozvodem na obě strany. Levá strana pohání řemeny a válce v lisovací komoře, pravá strana převodovky pak pohání sběrací a řezací ústrojí. Předností tohoto systému jsou krátké převody a optimální rozložení síly a zatížení. Žárově zinkovaný sběrač má šířku dva metry. Urovnávací válec pomáhá píci v rovnoměrném průchodu a snižuje tak riziko ucpání a zablokování stroje. Sběrač je vybaven bočními podávacími šneky, které navádí píci do řezacího ústrojí.
Jakmile se píce dostane ke spirálovému rotoru, je zachycena párem rotujících prstů, které ji protlačí přes řezací jednotku. Spirálovité rozložení dvojitých prstů snižuje rázové špičky při práci ve velkých řádcích. Rotor je vybaven 15 řezacími noži, které mohou být u tohoto modelu vypnuty či zapnuty z kabiny traktoru. Nože jsou jištěny hydraulicky, pro extrémní případy jsou vybaveny ještě střižnými kolíky. Odblokování lisu se neprovádí reverzem, ale sklopením podlahy. Lisovací komora je tvořena třemi odolnými nekonečnými pásy s dvojitým pohonem a podpěrným válcem. Dvojitý pohon zajišťuje rotaci pásů a materiálu i v těžkých podmínkách. Lis umožňuje vytvářet balíky ve velikostech od 0,7 do 1,68 m v krocích po dvou centimetrech. Zadní část komory je opatřena dvěma mechanickými zámky, které se uvolní v okamžiku, kdy je balík zabalen do sítě. Lis je vybaven napínacím zařízením sítě se čtyřmi napínacími tyčemi, zaručujícími maximální pokrytí balíku a správné předpětí sítě.
Nový McHale V 660 je vybaven ovládacím elektronickým panelem Expert Plus s velkým grafickým displejem. Tlačítky na panelu lze nastavovat velikost balíku, jeho hustotu či počet ovinutí sítí. Tento systém též umožňuje nastavovat hustotu jádra balíku podle individuálních požadavků. K dispozici je deset pamětí pro počet vyrobených balíků. Na displeji najdeme informace o poloze nožů, zda jsou komora nebo podlaha otevřeny či zavřeny a dozvíme se také, že některé ložisko není správně mazáno. Mazání ložisek a řetězů je plně automatické. Mazací tuk se aplikuje na všechna hlavní ložiska prostřednictvím několika centrálních mazacích bloků. Mazání olejem je zabezpečeno pohonem od převodové skříně.

Agregace se zetory
Všechny předváděné stroje McHale na této akci byly v soupravách s traktory Zetor. Ty se v současné době vyrábějí ve čtyřech základních řadách. Nejslabší je Proxima s výkony od 60 do 90 k, následuje Proxima Plus s motory o výkonu od 80 do 100 k s plně synchronizovanou převodovkou vybavenou mechanickým reverzorem, třetí v řadě je Proxima Power, novinka mezi Zetory, na této akci v kombinaci s čelním nakladačem Zet Trim osazeným zařízením pro manipulaci s balíky Flexigrip. Toto nářadí je vybaveno plovoucí polohou. Pokud obsluha nenajede přímo na střed balíku, nářadí se vychýlí a nedojde k roztržení fólie. Též je možné, například při stohování, jednu čelist zablokovat. Součástí výbavy Proxima Power je elektrohydraulický PowerShutle s možností řazení pod zátěží. Novinkou je možnost předvolby řazení vývodového hřídele ve třech stupních. Výkony v této řadě začínají na 80 k, nejvýkonnější model bude mít výkon 110 koní. Nejvýkonnější řadou Zetorů je Forterra s motory o výkonu 92 až 122 koní. Traktory modelové řady 2009 mají opticky změněnou kapotáž, nová je i střecha se vstupy vzduchu do kabiny, na které je současně umístěna i SPZ.
K ostatním strojům McHale, které se na této akci představily, se vrátíme v některém z příštích čísel časopisu Zemědělec.

Klíčové informace
• Společnost Manatech CZ představila novinku McHale – první lis s variabilní lisovací komorou V 660.
• Lis umožňuje vytvářet balíky ve velikostech od 0,7 do 1,68 m v krocích po dvou centimetrech.
• Model V 660 budou postupně následovat typy V 650 a V 640.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *