22.02.2024 | 08:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nový pracant pro kompostárnu

V Technických službách města Nového Jičína řešili nákup nové manipulační techniky pro svou kompostárnu. Vypsané výběrové řízení vyhrál kompaktní manipulátor Thaler 48T18, který byl prodejcem dodán na podzim loňského roku. První měsíce potvrdily správnost výběru, přestože má stroj kompaktní rozměry, bez problémů nahradil dříve používaný kolový nakladač.

’Rajónem’ pracovníků technických služeb je vlastní město Nový Jičín a čtyři integrované obce, celkem 23 000 obyvatel. „Naše příspěvková organizace spravuje a udržuje komunikace, veřejné osvětlení, přibližně 100 hektarů veřejné zeleně a zajišťuje odvoz veškerého odpadu od občanů a firem,“ říká úvodem vedoucí úseku veřejné zeleně a veřejně prospěšných prací Ing. Naděžda Švrčinová a pokračuje: „Další činností je provoz kompostárny, která je součástí střediska veřejné zeleně. Zpracováváme tam odpad vyprodukovaný při údržbě veřejné zeleně, tedy trávu a podrcené větve, a také bioodpad svážený od občanů. Ten tvoří přibližně třicet procent z celkového množství. Naše kompostárna patří mezi menší, ročně zpracuje kolem jednoho tisíce tun bioodpadu. Výstupním produktem je kompost, který primárně vracíme do veřejných prostor. Smícháváme ho při terénních úpravách nebo zakládání záhonů s ornicí. Přebytek vyprodukovaného kompostu, který nezpracujeme, prodáváme občanům. Například v loňském roce to bylo kolem sta tun.“

Náhrada historické legendy

Až do podzimu loňského roku zajišťoval manipulační práce v kompostárně v minulosti u nás velmi známý nakladač UN 053, nástupce modelu HON (hydraulický otočný nakladač), vyráběný v tehdejším Československu v druhé polovině minulého století. Tento konkrétní nakladač oslavil vloni čtyřicet let. „Přestože je stále provozuschopný, nevyhovoval již svojí horší manévrovatelností a produktivitou práce,“ vysvětluje Ing. Švrčinová důvody, proč se rozhodli v roce 2022 pořídit do kompostárny novou manipulační techniku.

Vítězem výběrového řízení se stala společnost Zemědělské potřeby M+S s. r. o. a manipulátor Thaler 48T18. Prodejce nám stroj dodal v polovině září. Manipulátor byl vzápětí nasazen v kompostárně,“ popisuje výběr stroje Ing. Švrčinová. Manipulátor Thaler 48T18 se svojí šířkou 1,8 m, délkou včetně lopaty 4,03 m a výškou 1,99 m představuje pomyslný střed nabídky manipulátorů, které lze zařadit do kategorie kompaktních modelů. Pro uživatele zásadními parametry jsou nosnost 1,8 t a dosah 4,8 m.

Práce má dost

Manipulátor Thaler 48T18 zajišťuje v kompostárně veškerou manipulaci, tedy nakládání, překládání a ukládání. Jednotlivé složky budoucího kompostu se naloží do míchače a promíchají. Poté se budoucí kompost ukládá do vaků. Kompost ve vacích zraje 8 až 10 týdnů, pak se vaky odstraní a kompost několikrát překládá. Vyzrálý kompost je třeba roztřídit v bubnovém separátoru, který jej rozdělí na dvě frakce, hrubý a jemný kompost. Jemný je zpětně uložen do deponie, hrubý je použit do nově zakládaného kompostu. Aby vzniklo každý rok kolem 500 t kompostu, je třeba, aby manipulátor naložil a přeložil až 6000 t materiálu. 

Celý článek vychází v únorovém Farmáři.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down