Nový stroj až po pečlivém výběru

Nákup nové aplikační techniky je pro každý zemědělský podnik spojen s nemalou finanční částkou. O samojízdné technice to platí dvojnásob. Proto je třeba věnovat výběru nového samojízdného postřikovače velkou pozornost. Uvědomovalo si to i vedení společnosti Agro Mohelno, s. r. o., když v loňském roce vybíralo stroj v hodnotě několika milionů korun.

Společnost Agro Mohelno, s. r. o., patří mezi podniky s kompletní zemědělskou výrobou, doplněnou od roku 2012 o výrobu elektrické energie v bioplynové stanici o výkonu 0,8 MW. Zemědělský podnik z Mohelna dále poskytuje řadu služeb v zemědělství, opravárenství a kovovýrobě. Na to, jak v Mohelnu hospodaří, a jak vybírali nový postřikovač, jsme se přijeli zeptat ředitele provozu Bc. Ivo Jeřábka.

Pečlivý výběr nového stroje

Proces výběru nového samojízdného postřikovače začal na jaře roku 2015. „Prakticky celý rok 2015 jsme věnovali výběru vhodného postřikovače. Nejdříve jsme vytipovali vhodné adepty a pak jsme oslovili prodejce devíti značek postřikovačů a požádali je o vytvoření nabídek,“ popisuje pečlivý výběr stroje Ivo Jeřábek. Výběru společnost věnovala značnou pozornost i proto, že nákup samojízdného postřikovače byl stěžejní investicí v roce 2016. „Sjezdili jsme celou republiku, byli jsme i v jednom výrobním závodě v zahraničí,“ opravdu jsme tomu věnovali hodně času,“ vysvětluje Ivo Jeřábek a pokračuje: „Postupně se výběr zúžil na pět značek. Chtěli jsme vidět postřikovače na poli, a tak jsme objížděli různé polní dny či praktické ukázky práce této techniky a zajeli se podívat i do zemědělských podniků a k soukromým farmářům. Na základě získaných informací jsme se rozhodli pro konstrukci s podporou vzduchu, čímž se nám výběr zúžil na tři značky. Další selekcí jsme se pak dostali až k výběru toho pravého stroje do našich podmínek.“

Celý článek vychází v listopadovém Farmáři.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *