23.08.2022 | 07:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nový univerzální pomocník na farmě

Na rodinné farmě ležící nedaleko Červené Řečice využívali od roku 1992 pouze letité traktory, získané v rámci restituce. V letošním roce si pořídili první nový traktor. Pro potřeby farmy s chovem masného skotu a výměrou 50 ha zvolili malý kompaktní univerzální traktor značky New Holland.

Farmářka Lucie Machková s manželem Jiřím bydlí a hospodaří na samotě Těchorázek ležící mezi Červenou Řečicí a Pelhřimovem. Historie velkostatku sahá až do 13. století. Objekty i polnosti patřily původně církvi, od které si je před 150 lety pronajal a později odkoupil prapradědeček Jiřího Machka. Na 100 ha půdy zde hospodařily i další generace, dokud rodinný majetek nebyl znárodněn a rodina vystěhována. Zpět se Machkovi vrátili po restitucích v roce 1992. „Začínal jsem tady se svým otcem, museli jsme znovu vše vybudovat. Obhospodařovali jsme 50 ha půdy a v živočišné výrobě chovali mléčný skot, třicet dojnic českého strakatého plemene,“ vzpomíná syn Jiří Machek a pokračuje: „Poté, co jsem se oženil, hospodařili jsme na statku tři. Před deseti lety jsme ukončili chov mléčného skotu, bylo to pro nás velmi náročné, a přešli na masný skot plemene aberdeen angus. Když v roce 2019 otec odešel na zasloužený odpočinek, statek převzala manželka Lucie. Od loňského roku je farma v dvouletém přechodném období k ekologickému režimu hospodaření.“

Náhrada veteránů

S traktorem jezdí na farmě Jiří Machek. Až donedávna mu byly jakýkoliv luxus a pohodlí odepřeny. „Od začátku hospodaření jsem využíval dva restituční Zetory, slabší šedesát devítku a silnější Crystal osmdesátku. Postupem času jsem je stále častěji opravoval. Když jsme je dostali, byly to třicetileté stroje, dnes je jim přes padesát. Nakonec jsme možná byli poslední v kraji, kdo neměl moderní traktor,“ konstatuje s úsměvem farmář.

Představa, že bude pracovat se starými traktory i nadále byla neúnosná, a tak nastal čas na výběr nového stroje. Prvního nového traktoru po 25 letech hospodaření. „Bez nového traktoru by naše práce snad ani neměla budoucnost. Rozhodli jsme se, že si ho letos pořídíme,“ doplňuje manžela Lucie Machková. Otázkou bylo, jakou zvolit značku. Následoval průzkum trhu, především na internetu. Nakonec největší vliv na konečné rozhodnutí měl sousední farmář, který již dlouhá léta používá traktory a sklízecí mlátičku New Holland a je s nimi spokojen. Machkovi tedy vsadili na doporučení a kontaktovali na počátku roku zástupce společnosti KVARTO s. r. o. Požadovali menší univerzální stroj s výkonem do 100 k, vybavený čelním nakladačem. Prodejce měl vhodný model skladem, a tak bylo třeba pouze vybavit traktor čelním nakladačem. V dnešní době, kdy se na zemědělské stroje čeká dlouhé měsíce tak měli Machkovi štěstí, počátkem března stál nový rodinný miláček, traktor New Holland T5.95 Utility s čelním nakladačem TracLift TL 240 SL Profi Line na dvoře. Nový traktor bude na statku vykonávat prakticky všechny práce. Od každodenní manipulace s balíky při krmení skotu, přes veškeré činnosti při sklizni pícnin až po dopravu. Jako vlastník lesa Jiří Machek využije čelní nakladač i při manipulaci s dřevem.

Více v srpnovém Farmáři.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down