Mezi farmáři v mnoha zemích světa mají modré stroje s nápisem Köckerling velmi dobrou pověst. Vysloužily si ji perfektně odváděnou prací, ale také odolnou konstrukcí, jednoduchou údržbou a dlouhou životností.
Prodejce zemědělské techniky Köckerling, společnost Agrotech HK, s. r. o., z Piletic u Hradce Králové, zajistila pro své zákazníky návštěvu výrobního závodu v Lipplingu. Byla to návštěva zajímavá a v mnohém přínosná. Pojďme si tedy firmu Köckerling představit, seznámit se s jejím výrobním sortimentem a zmínit místa, kde se jednotlivé komponenty a celé stroje vyrábějí.
Historie společnosti Köckerling se začala psát v roce 1953, kdy zakladatelé firmy, bratři Heinrich a Fridrich Köckerlingové, začali v kovárně vyrábět jednoduché brány pro mělké zpracování půdy a ničení plevelů. Dalším významným mezníkem v historii firmy byl rok 1970, kdy začala vyrábět prvního předchůdce dnešního kombinátoru Allrounder. Modré stroje si postupně získaly i za hranicemi pověst nejen výkonné, ale také robustní a velmi odolné techniky. V roce 2000 byla zbourána část staré výrobní haly a nahrazena novou, moderní, splňující požadavky na výrobní kapacitu a kvalitu výroby. Následně byla také založena dceřiná společnost Köckerling France. Po roce 2010 začalo vedení firmy plánovat a později i realizovat výstavbu nového výrobního závodu v Lipplingu.
Podíváme-li se na portfolio výrobce, vidíme, že současný sortiment značky Köckerling tvoří především stroje pro zpracování půdy a setí, které doplňuje technika pro údržbu a ošetřování trvalých travních porostů.
Technologie výroby strojů Köckerling je rozdělena do tří stanovišť – původní továrny ve Verlu, střediska tepelného zpracování komponent pro výrobu ve Schloss Holte a nového závodu v Lipplingu. Do závodu ve Verlu je soustředěna celková příprava, do níž patří výroba komponentů a celků pro konečnou montáž. Probíhá zde opracování materiálu, lisování, svařování a drobné lakování dílů. Na druhém stanovišti v městě Schloss Holte se tepelně zpracovávají slupice a další opotřebitelné díly, jejichž vývoj a výrobu chce mít firma pod absolutní kontrolou. Třetím stanovištěm je nový montážní závod v Lipplingu s administrativním centrem, v němž sídlí, kromě jiného, také vývojové středisko.
Aby byly stroje Köckerling žádané i v budoucnu, je úkolem vývojového střediska, které sídlí také v Lipplingu. To jednak neustále vylepšuje stávající stroje (lepší hydraulické válce, prodloužení životnosti opotřebitelných dílů), jednak pracuje na několika zásadních úkolech. Těmi jsou :
– snižování hmotnosti strojů a díky tomu také spotřeby PHM,
– zvyšování produktivity práce (větší záběry strojů a vyšší pracovní rychlosti),
– optimalizace pracovních kroků, směřující do oblasti precizního zemědělství.
Do precizního zemědělství tak míří již v současnosti například stroje Vector a Rebell -profiline-, které dokážou půdu zpracovávat podle výnosových map nebo podle půdního skeneru.
Více v květnovém čísle časopisu Farmář.*