12.01.2024 | 07:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Obratná secí kombinace s rotačními bránami firmy Pöttinger

Rakouská firma Pöttinger je tradičním výrobcem secích strojů. Pneumatickou dopravu osiva využívají secí stroje Aerosem a Terrasem. U strojů Terrasem došlo ke zvětšení pracovního záběru a v roce 2021 byla na trh uvedena nová generace. Tyto stroje jsou určeny pro vysokou plošnou výkonnost, takže mezi nimi a menšími nesenými typy Aerosem byla v sortimentu doposud mezera.

Tuto mezeru šikovně vyplňuje tažená pneumatická secí kombinace Aerosem VT, která v sobě slučuje přednosti obou uvedených koncepcí. Je určena k setí po orbě i po kypřiči. Pěkně vybavený exemplář byl k vidění na stánku výrobce na veletrhu Agritechnica 2023.

Výkonnost a obratnost

Cílem vývoje secí kombinace Pöttinger Aerosem VT s pneumatickou dopravou osiva bylo získat obratnou secí kombinaci s možnostmi flexibilního využití také díky přetlakovému zásobníku, preciznímu dávkování a spolehlivě fungujícím secím botkám, osvědčeným již u secích strojů Aerosem. Také další přednosti řady Aerosem se u nových secích strojů uplatňují.

Centrální jednotka – průběžný pneumatikový opěrný válec – přenáší hmotnost secího stroje i osiva či hnojiva na půdu v celém záběru, a to i na souvratích. Traktor secí stroj pouze táhne, a to prostřednictvím nově vyvinutého připojení. Speciální dolů prohnutá rozpěrka se uchytí do spodních táhel tříbodového závěsu. Prohnutí dovolí to, že kloubový hřídel prochází ve vodorovné pozici od traktoru až do převodovky na rotačních branách (skrz meziuložení).

Dále je také možné, aby se traktor na souvratích k secí kombinaci natočil v úhlu až devadesáti stupňů, protože vstup kloubového hřídele do převodovky je až vzadu, za zásobníkem osiva. Také bod otáčení secí kombinace je posunutý dozadu.

Snadno přístupný zásobník

Velký zásobník osiva s kapacitou 2800 l je uložen vpředu na tažné oji. Je tak usazen pěkně nízko. Každého praktika na první pohled napadne, že je pro plnění snadno přístupný, neboť přístupu z obou stran nic nebrání. Obsluha má k dispozici bezpečnou lávku se schůdky i se zábradlím. Pohodlnou záležitostí také bude výsevní zkouška.  

Zásobník je dělený v poměru 50/50 a to nově v podélném směru. Z toho důvodu je také proud vzduchu od ventilátoru rozdělován na dva menší proudy, jeden na levou a druhý na pravou stranu. Tento koncept je zcela nový.

Více informací v Mechanizaci zemědělství.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down