21.11.2023 | 08:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Od orby k bezorebné technologii

Na farmě soukromého zemědělce Jaroslava Vorla od počátku orali. Nedostatek pracovních sil a potřeba zvýšit produktivitu práce vedla k přechodu na částečně bezorebnou technologii. Podstatnou část výměry orné půdy od letošního podzimu zpracovává čtyřřadý kypřič Köckerling Quadro 460.

Soukromý zemědělec Jaroslav Vorel ze středočeské obce Barochov se věnuje chovu masného skotu, bezrohé formy plemene charolais. V rostlinné výrobě hospodaří 450 ha zemědělské půdy, z toho orná půda činí 380 ha. Hlavními pěstovanými plodinami jsou ozimá pšenice v potravinářské kvalitě, ozimá řepka, jarní a ozimý ječmen, oves, mák, hrách a vojtěška. Pro pastvu skotu je vyhrazeno padesát hektarů pastvin. V roce 2018 byla farma rozdělena a její část od otce odkoupil syn Bc. Jaroslav Vorel. Téměř veškeré práce musí zvládnout rodina vlastními silami.

Od orby ke kypření

Na farmě se historicky orala veškerá výměra orné půdy. „Jen když jsme na podzim nestíhali, tak jsme některé pozemky zpracovali pouze talířovým podmítačem," vzpomíná farmář. S tím, jak klesal počet zaměstnanců a stále více práce přecházelo na členy rodiny, stala se orba časově příliš náročnou operací. „Nestíhali jsme zorat celou výměru, třeba jen polovinu, a tak jsme zbylé pozemky zpracovávali talířovými podmítači do malé hloubky, což vedlo k nižším výnosům,“ vysvětluje syn Jaroslav. Bylo třeba zvýšit produktivitu práce. Proto farmáři začali uvažovat o přechodu na bezorebné zpracování půdy a současně začali vybírat novou techniku. Cílem bylo vybrat vhodný kypřič, schopný kvalitně zpracovat půdu do hloubky 20 až 25 cm. V užším výběru zůstaly stroje tří značek. „Rozhodující nakonec byla návštěva výstavy Den Zemědělce v Kameni u Pelhřimova, kde jsme si dohodli se zástupcem společnosti P & L, spol. s r. o., zapůjčení univerzálního dlátového kypřiče Köckerling Quadro 460,“ konstatuje Jaroslav Vorel mladší. Prodejce dodal stroj na vyzkoušení ještě v průběhu září. A zkouška to byla důkladná. Quadro po podmítce talířovým podmítačem zpracovalo 170 ha pod ozimou pšenici a ječmen. Hloubka zpracování se pohybovala, stejně jako u orby, od 20 do 25 cm. Quadro ve zkoušce obstálo, půda byla lépe připravená než po pluhu, porosty ozimů velmi dobře vzešly, jsou vyrovnané a v lepší kondici, přiznávají oba farmáři. A zvýšila se také produktivita práce. „Co jsme orali dva dny, zvládlo Quadro za půl dne,“ dodává syn Jaroslav. Bylo rozhodnuto. 

Celý článek vychází v regionální příloze týdeníku Zemědělec ze Středočeského kraje.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down