Po roce zase setkání v Prostějově

Společnost Navos, a. s., Kroměříž má dlouholetou tradicí v poskytování služeb zemědělcům. Je výrobcem krmných směsí, obchoduje se zemědělskými komoditami či průmyslovými hnojivy a pesticidy. Její dceřiná společnost Navos Farm Technic, s. r. o., se specializuje na prodej zemědělské techniky. V jejím středisku se konal již druhý den otevřených dveří.

Podíváme-li se na nabídku firmy Navos Farm Technic, na prvním místě jsou to stroje z uskupení CNH, největšího producenta zemědělské techniky s nabídkou traktorů Case IH, sklizňové techniky a manipulátorů stejné značky a samozřejmě též traktorů Steyr. Firma dále prodává stroje Kuhn, techniku na zpracování půdy Simba a Farmet Česká Skalice, a. s., manipulátory Faresin, postřikovače Berthoud a MGM Holešov nebo velkoplošné mulčovače Spearhead. Dopravní techniku zastupují přívěsy, návěsy a samosběrací vozy Mengele a české výrobky ze ZDT, spol.s r. o., Nové Veselí.
V okresech Prostějov, Olomouc, Zábřeh, Šumperk a Jeseník patří do nabídky Navosu rozmetadla, secí stroje a postřikovače Amazone.
Nově se v Navosu setkáme s nabídkou fekálních traktorových návěsů, fekálních automobilových nástaveb i aplikátorů kejdy značky AgroStar z Nové Bíteše. V nabídce jsou fekální návěsy o objemu 3 až 18 m3, které jsou určeny pro plnění, převoz a aplikaci hnojůvky, kejdy, vody, na zavlažování sadů, zahrad, pro požární účely nebo umývání cest apod. Novinkou je i prodej pneumatik pro zemědělce z nabídky firmy Koltico, s. r. o., z Holešova.
Naopak již tradičně byly na dni otevřených dveří k vidění profesionální elektrocentrály a záložní zdroje Medved.

Budování pozice na trhu Společnost Navos Farm Technic působí na trhu se zemědělskou technikou dva roky. Její stopy najdeme v okresech Zlín, Kroměříž, Přerov, Prostějov, Olomouc, Zábřeh, Šumperk a Jeseník. Vstoupit do konkurenčního prostředí, ve kterém jsou zavedené firmy s téměř dvacetiletou historií, nebylo a není vůbec snadné. Přesto se daří kolektivu z Prostějova plánované cíle plnit. „Rok 2008 byl pro naší firmu velmi úspěšný,“ bilancuje jednatel společnosti Ing. Jaroslav Olšina. V loňském roce dosáhl Navos Farm Technic obratu 90 milionů korun, což bylo více, než byl původně stanovený plán. Nejúspěšnějším produktem byly podle očekávání traktory, kterých zde prodali 26 kusů. Příjemným překvapením byl zájem o nejsilnější řadu traktorů Case IH Magnum 335. Velmi dobře se v loňském roce prodávaly i ostatní modely, tedy Puma 210; 195 a 155 nebo modely Maxxum a JX. Mírným zklamáním byl menší zájem o traktory Steyr. Je to zvláštní, traktory této značky jsou s prvně jmenovanými na podobné technologické úrovni a vzhledově velmi líbivé. To potvrdil i zájem, který návštěvníci projevovali vystavenému modelu 6195 CVT. Reakce na něj byly veskrze pozitivní. Značka Steyr má našim zemědělcům i lesníkům rozhodně co nabídnout, velmi zajímavý je například nový model univerzálního systémového traktoru CVT Trac, s kabinou umístěnou ve středu stroje a s otočným pracovištěm řidiče. Možná by značce Steyr pomohla v soupeření se silnou konkurencí větší propagace jejích výrobků. Prioritou však v Navosu je a zůstane značka Case IH, čemuž musí odpovídat kvalita služeb i technické zázemí.
V prodeji závěsné techniky se odrazil zvýšený zájem o stroje s větší pracovní šířkou, např. Kompaktomat z Farmetu Česká Skalice se záběrem 15,7 m nebo taženou secí kombinaci Amazone Citan 8000. Oblíbené jsou i secí stroje Amazone řady Cirrus.
Žluté stroje Simba X-Press si též své zákazníky najdou, podle Ing. Olšiny je však třeba v rámci předváděcích akcí více zemědělcům ukazovat, co na poli umí.
Zajímavou nabídkou pro majitele traktorů Case IH je speciální řada dopravních návěsů ze ZDT Nové Veselí s označením Agrimega , které jsou v červenostříbrné kombinaci barev. Z bohaté nabídky lze vybírat od nejmenší modelové řady s nosností tři tuny až po návěs Agrimega 250, který splní nároky i těch nejnáročnějších zákazníků. Součástí nabídky je také přepravník na zvířata. Hlavním přínosem produktů Agrimega pro uživatele je jednoduchost konstrukce a provozní spolehlivost.

Pohled do budoucna Být úspěšný v současné době znamená stále tvrdě pracovat a vylepšovat stávající služby. Toho jsou si v Navosu dobře vědomi. Zdejší tým má 15 zaměstnanců. Je však zřejmé, že s nárůstem objemu prodeje bude třeba stav navýšit. Protože však nejde pouze o počty, ale i kvalitu pracovníků, dochází průběžně i ke zkvalitňování zdejších odborníků. Mezi zdejší prodejce se dostala i jedna žena a vedení si tento krok pochvaluje.
O kvalitní servisní zázemí se stará sedm techniků, kteří mají k dispozici tři vybavené pojízdné dílny a jeden osobní vůz, který je využíván jako rychlá služba k diagnostikování závady u zákazníka. Oprava u zákazníka do 24 hodin je samozřejmostí, v případě větší poruchy se Navos snaží vyřešit nastalou situaci zápůjčkou náhradního stroje. Servisní dílna v sídle firmy pak umožňuje servis veškeré techniky od nejstarších typů až po nejmodernější stroje, včetně velkých kloubových traktorů nebo sklízecích mlátiček. S narůstajícím počtem prodané techniky a jejím postupným stárnutím se nároky na servis zvyšují, což vede k potřebě zvýšit počet techniků. Ing. Olšina vidí jako jedno z řešení hledání nového potenciálu mezi učni odborných škol.
Vedení firmy se i do budoucna bude zaměřovat na neustálé zkvalitňování servisních a prodejních služeb, zlepšit chce i prodej náhradních dílů.
Pozornost v letošním roce bude Navos věnovat i rozšíření působnosti v oblasti služeb. Kromě zajištění vlastních polních prací vidí Ing. Olšina v poskytování služeb i prostor pro předvedení nabízené techniky a potvrzení jejích předností a kvalit. Zkrátka prospekty a články v tisku již většině zemědělců nestačí. A jaký názor má na nejbližší vývoj v prodejích strojů? Vzhledem k situaci komodit na trhu zemědělci zatím vyčkávají a váhají. Dalším negativním faktorem, který pociťuje i Ing. Olšina jako soukromý zemědělec, je zvýšená poptávka po zemědělské půdě i ve vnitrozemí. Firmy se zahraniční kapitálovou účastí nabízejí za půdu tak vysoké částky, že se to zpětně projevuje ve zvýšení nájmů. Někde jsou již nájmy za půdu tak vysoké, že to v důsledku může mít podstatný vliv na ekonomiku zemědělců. V dlouhodobém horizontu však snížení prodeje techniky nepředpokládá, úspěch však podmiňuje poskytováním profesionálních služeb. Zemědělců jako obchodních partnerů si velmi váží. Zpočátku třeba dlouho váhají, pokud se však pro obchod rozhodnou, v drtivé většině případů jsou solidními partnery.

Bohatý program Celá akce byla rozdělena na teoretickou a praktickou část. V první dostali návštěvníci podrobné informace o novinkách, které jednotlivé značky na letošní rok chystají, ve druhé si prohlédli vystavené stroje. Na venkovní ploše pak na návštěvníky čekala závěsná technika a řada traktorů Case IH, které si zájemci za účasti odborné obsluhy vyzkoušeli při zkušební jízdě. Školený personál současně odpovídal na všechny dotazy týkající se provozu a údržby strojů. Větší účast veřejnosti ve srovnání s loňským rokem svědčí o zájmu o techniku a služby poskytované společností Navos Farm Technic. Ta již připravuje další akce. V červnu by to měla být regionální výstava v Brně, v září polní den v Holešově a v době konání mistrovství Evropy v orbě se bude Navos prezentovat v Zábřehu na Moravě.

Klíčové informace
• Na konci února se v Prostějově konal druhý Den otevřených dveří společnosti Navos Farm Technic, s. r. o.
• Návštěvníkům se představily traktory Case IH, Steyr a závěsná technika mnoha značek.
• Rok 2008 byl pro Navos prodejně úspěšný.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *