26.07.2022 | 07:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Představení nového sedlového návěsu

Po úspěšné demo tour 2020 uspořádal výrobce přívěsů a návěsů Kröger  Road Show 2022, na níž představil tahač MAN v agregaci se sedlovým návěsem Kröger. Souprava se postupně představila v Maďarsku, České republice a Německu.

Německá rodinná společnost Kröger s více než šedesátiletými zkušenostmi s výrobou přívěsů a návěsů předvedla ve třech evropských zemích svůj sedlový návěs s výtlačným štítem SAW32, patřící do zemědělské řady Agroliner. Výrobce představil zemědělcům tento vůz v soupravě se zemědělským tahačem MAN TGS 18.510. Pro účely tour opustil Kröger tradiční barvy – červený podvozek a zelenou nástavbu a soupravu předvedl ve speciálním barevném provedení – v dnes populární kombinaci šedé a černé. Fantazii ale nemusí krotit ani uživatel, protože si může zvolit jakoukoliv barvu ze vzorníku RAL.

Česká premiéra

Návěs s výtlačným štítem Agroliner SAW32 je novinkou na českých komunikacích a polích. Doplňuje již tak širokou nabídku zemědělských traktorových návěsů s výtlačným čelem, které firma Kröger nabízí pod označením TAW. Tyto návěsy již naši zemědělci znají a v řadě případů již také úspěšně využívají.  V rámci tour byly na našem území naplánované dvě zastávky, my jsme zastihli soupravu na Havlíčkobrodsku, v zemědělském podniku Agro Záblatí, a. s., kde návěs odvážel řezanku od samojízdné řezačky do nové senážní jámy s kapacitou 2500 t. Možnosti jeho nasazení jsou však mnohem širší. Návěs využívá výtlačný štít, který tvoří celek s hydraulicky plynule posuvným dnem. Součástí nástavby je také hydraulicky otevíratelné zadní čelo. Díky této konstrukci je návěs ideální nejen pro odvoz senáže či siláže, ale také sypkých materiálů, různých zemědělských plodin, štěpky, statkových hnojiv či separátu z bioplynových stanic.  

Předváděný sedlový návěs je homologován jako traktorový návěs, není tedy třeba pořizovat celou soupravu s tahačem. Zemědělci, kteří jej budou chtít agregovat s traktorem, využijí jedno- nebo dvounápravový Dolly podvozek. 

Demo Tour se zúčastnil návěs s pohotovostní hmotností 9900 kg, maximální povolenou hmotností 32 000 kg a užitečným zatížením 22 100 kg, vybavený dvounápravovým podvozkem s nuceně řízenou zadní nápravou. Díky tomu má souprava malý poloměr otáčení, což obsluha ocení jak na souvrati, tak při manévrování v zemědělských objektech. Předváděný návěs byl dále vybaven kombinací listových per a vzduchových měchů, v nabídce výrobce je ale také možnost hydropneumatického odpružení v kombinaci s listovými pery nebo odpružení listovými pery samotnými. Na přání lze návěs vybavit zesíleným vzduchovým odpružením konstruovaným pro zatížení náprav 13 tun. Pevné bočnice ložného prostoru vyrobené z ocelového profilovaného plechu jsou doplněny čelním výtlačným štítem a zadním hydraulicky otevíratelným čelem s vlastní aretací, využívající hydraulicky ovládaný hákový mechanismus. Míra stlačení převáženého materiálu je daná jeho strukturou. U travní senáže lze objem vozu zvětšit až o 10 m3. Při stlačení pojme tedy nástavba 55 až 60 m3 hmoty. Nástavba je dále vybavena speciálním stropním zakrytím – dvěma dálkově ovládanými křídly, zamezujícími přepravním ztrátám a znečišťování komunikací. Bezpečnostní systém nedovolí zahájit vyprazdňování vozu, pokud toto zakrytí není otevřeno. Zajímavostí je, že jak podlaha návěsu, tak mechanismus výtlačného štítu jsou vyrobeny z nerezu. Tento materiál snižuje tření, omezuje ulpívání materiálu a nepodléhá korozi. Při vyprazdňování návěsu se nejdříve otevřou clony systému zakrytí ložného prostoru, následně se otevře zadní čelo a hmota může být vytlačována předním štítem. Obsluha má k dispozici komfortní a logicky uspořádané bezdrátové dálkové ovládání. Může tak jednotlivé funkce vozu (otevírání a zavírání zadních vrat, činnost výtlačného štítu nebo zakrývání stropní části nástavby) ovládat jak z kabiny, tak zvenku. Komu by výše zmíněný objem návěsu nestačil, může zvolit prodloužené provedení nástavby (z 9 na 11 m) a celkový objem ještě zvýšit silážními nástavky, které přidají dalších 6 m3.

Více ve Farmáři č. 8.*

 

https://youtu.be/b3d5rNNmw58

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down