12.01.2021 | 07:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Přehled závěsných krmných vozů

Chov přežvýkavců vyžaduje využití správných technologií sklizně a výroby objemných krmiv nebo jejich kombinací s jadrnými krmivy. K danému účelu v současné době využíváme zejména různé modely krmných vozů. Většina z nich je poháněna vývodovým hřídelem trakčních prostředků. Do této kategorie můžeme zařadit také nástavby na podvozky nákladních vozidel či na sedlové návěsy.

V našich podmínkách se využívají vozy agregované s kolovými traktory. Krmné vozy můžeme rozdělit na standardní a míchací. Míchací krmné vozy se využívají všude tam, kde připravujeme směsnou krmnou dávku. Jde především o intenzivní chovy zaměřené na výrobu mléka a masa. Bez ohledu na druh krmného vozu se jednotlivé modely liší především objemem nástavby a s tím souvisejícím počtem náprav. Dále můžeme výše uvedenou techniku rozdělit na modely s vlastním nakládacím zařízením a techniku vyžadující nasazení různých typů manipulační a nakládací techniky.

Konstrukce klasických typů
Klasické krmné vozy se vyrábějí jako jednonápravové a dvounápravové s různou kapacitou nástavby. Základním konstrukčním prvkem je nástavba vozu tvořená standardními bočnicemi, různým provedením předního a zadního čela a dále podlahou opatřenou laťovými řetězovými dopravníky s různým pohonem. Většina typů pracuje v provedení s předním čelem, jehož součástí jsou příčné rozdružovací a dávkovací válce zajišťující plynulé zásobování příčného zakládacího dopravníku. Standardem je v tomto případě pevné zadní čelo.

Příprava směsné dávky

Pro přípravu směsné krmné dávky jsou určeny různé modely míchacích krmných vozů, které se liší objemem míchací vany i systémem míchání krmiva. V našich podmínkách se používají obvykle tři následující provedení. Jednak vertikální míchací vozy, dále horizontální vozy a v posledních letech se na našem trhu začínají prosazovat modely s pádlovým mícháním.*

Více v článku Ing. Filipa Javorka v lednovém Farmáři.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down