Přehlídka nové techniky na poli

Český výrobce zemědělské techniky, firma Farmet, a. s., uspořádala v Senici u Poděbrad již čtvrtý polní den, na kterém předvedla odborné veřejnosti své výrobky. Na pozemcích AGD Senice, a. s., se postupně představily stroje pro přípravu půdy a setí, které jsou známé a uznávané nejen u nás, ale i v zahraničí.

Pro Farmet, a. s., byl v oblasti zemědělské techniky z hlediska tržeb rok 2008 rekordní. Vzhledem k tomu, že společnost v minulých letech investovala mnoho svých prostředků do výrobní sféry a nových technologií, daří se jí v současné nelehké mezinárodní ekonomické situaci poměrně volně dýchat. Konkrétně za poslední dva roky to bylo bezmála sto milionů korun. Vznikla prášková lakovna, automatický tryskač či robotizovaná svářecí pracoviště (malý, střední a velký svářecí robot).
Další výhodou je činnost druhé divize, která se zabývá technologickými dodávkami – extrudéry a lisovnami olejů. Investice poputují v tomto roce i do této sféry, Farmet uvolní téměř sto milionů korun do vývoje velkokapacitních lisů pro olejnatá semena. Vzájemné propojení těchto činností pak přispívá k ekonomické stabilitě firmy. Současné krizi se výrobce snaží dále čelit soustavným vylepšováním svých strojů, jejich intenzivnějším předváděním a rozšiřováním dealerské sítě nejen u nás (22 obchodních zástupců), ale i zahraničí. Vždyť také export do 20 převážně evropských zemí tvoří 75 % celkového obratu.
V oblasti zpracování olejů je export s 90 % zakázek naprosto dominantní.

Bohatá nabídka zemědělské techniky
Již tradičně se v dubnu konala v Senici akce, při níž se návštěvníci seznámili s technikou firmy Farmet. „Letos jsme přivezli 19 strojů, “ říká obchodní ředitel Farmetu, a. s., Ing. Michal Kukula a pokračuje: „Představí se nám i prodejci traktorů Challenger,Valtra, New Holland, John Deere, Zetor nebo Case IH. Některé traktory na závěr předvedou jízdu s navigací. Počasí je lepší než vloni, tak budou moci stroje předvést kvalitní práci.“ Novinkou, předvedenou na tomto polním dni byl nesený podmítač s pracovním názvem GX-XXL. Jde o stroj, který lze zařadit mezi Turbulent a klasický radličkový podmítač. Do letošní nabídky výrobce patří též předseťový kombinátor s pracovní šířkou 12,5 nebo 15,7 m. Za zmínku stojí i radličkový secí stroj Excelent Premium s novou elektronikou a systémem řízení.

Diváci se nenudili
Na příchozí kromě tradičního občerstvení a bohatého tiskového materiálu čekaly především stroje. Ty se postupně představily před tribunou, aby posléze ukázaly svoje kvality na přilehlém pozemku. Kdo vydržel do samého závěru, napjatě sledoval losování tomboly, ve které bylo několik desítek hodnotných cen. Podívejme se však na to nejpodstatnější, tedy s jakou technikou letos Farmet do Skalice přijel.

Stroje na zpracování půdy
Prvním představeným strojem byl nesený hloubkový kypřič Krtek. Ve dvou provedeních se třemi nebo pěti radlicemi hloubkově kypří půdu. Může být dodán bez jištění nebo s hydraulickým jištěním. Radlice jsou od sebe vzdáleny 70 cm a hloubka zpracování půdy se pohybuje mezi 40 až 60 cm. Výhodou je, že se při zpracování nevynáší neúrodná půda ze spodních vrstev na povrch, radlice jí pouze nakypřují a drobí.
Dlátový kypřič Turbulent 4,5 pro základní zpracování půdy je jakousi alternativou k pluhu. Velmi dobře rovná půdu a kvalitně promíchá rostlinné zbytky. Čtyři řady dlát jištěných pružinou jsou následovány urovnávacími disky a pneumatikovými válci. V nabídce je i varianta se záběrem tři metry.
Novinkou byl radličkový podmítač GX 300 N XXL. Nesený stroj má radlice ve dvou řadách, urovnávací disky a dvojitý válec. Zákazník však může vybírat ze čtyř typů válců. Tento podmítač vznikl spojením tradičního podmítače z produkce Farmetu s pracovními orgány z kypřiče Turbulent. Kypřič lze využít buď pouze s dláty pro větší hloubky zpracování půdy (až 35 cm), nebo po osazení křidélky jako běžný podmítač s hloubkou zpracování 10 až 18 cm. Je určen pro agregaci s menšími traktory a pro menší hospodářství. Výrobní řada začíná na pracovní šířce 2,1 m a končí na 6,6 m.
Pro menší hloubky zpracování jsou určeny radličkové kypřiče Hurikán. Jejich výhodou je možnost osazení různými pracovními orgány. Vyrábějí se v šířkách od tří do devíti metrů.
Diskový podmítač Disker se vyrábí s pracovními záběry tři, čtyři a půl a šest metrů. Má dvě řady disků, z nichž je každý samostatně uložen na kyvné slupici. Na konci konstrukce je umístěn urovnávací válec, který může být trubkový, gumový či segmentový. Výhodou této koncepce je nízký tahový odpor a vysoká kvalita práce.
Předseťové kombinátory jsou stroje pro předseťovou přípravu půdy po orbě. V jednom přejezdu půdu urovnávají, utužují, vytvářejí seťové lůžko, čímž vytvářejí ideální podmínky pro následné setí. V Senici se předvedly od nejmenší nesené verze se záběrem tři metry až po velký tažený typ K1250 se záběrem 12,5 metru, složený z pěti pracovních sekcí. Po rozšíření dalšími pracovními sekcemi jej lze ještě rozšířit až na úctyhodných 15,7 m. Farmet tyto stroje nabízí od začátku letošního roku. Stroj by měl provozovateli zajistit nízké provozní náklady a vysokou produktivitu práce. Při zpracování pozemku po orbě lze jezdit s tímto kombinátorem rychlostí kolem 15 km/h. Šířce pracovního záběru odpovídají i tahové nároky. Při záběru 12,5 m je třeba traktor s výkonem 330 až 360 koní, při maximální záběru pak přes 400 koní.
Na závěr se představily Cambridge válce, které na mnoha pozemcích stále nacházejí své využití. Farmet je vyrábí v šířkách šest a devět metrů.

Secí stroje Nabídku radličkových secích strojů na této přehlídce reprezentoval model Excelent 8 Premium s pracovním záběrem osm metrů (řada Premium nabízí ještě menší typ se záběrem šest metrů). Je jakýmsi spojením předseťového kombinátoru a secího stroje. Velmi kvalitně zpracuje a urovná půdu a poté kvalitně do požadované hloubky zaseje plodinu. O to se postará pneumatické výsevní ústrojí se secími radlicemi ve třech řadách a zavlačovači.
Rozdělená násypka o objemu 4000 l umožňuje též přihnojování granulovanými hnojivy.
Secí stroje řady Premium jsou již druhou generací secích strojů, využívajících systém předních a zadních válců. Přední pneumatikový válec v kombinaci s prstovým smykem urovnává a utužuje půdu. Stroj není náročný na předchozí zpracování půdy a je vhodný i pro setí po hlubším nakypření. Zadní dvojitý pneumatikový válec zajistí celoplošné uválení ihned po uložení osiva. Tyto secí stroje patří ve své kategorii mezi nejlehčí, což se projevuje na jejich provozních parametrech. Vyhoví traktor s výkonem 240 k při průměrné spotřebě šest až osm litrů.

Klíčové informace:
• Farmet, a. s. investuje značnou část prostředků do výroby a vývoje nové techniky.
• Na dvě desítky strojů představil český výrobce zemědělské techniky v Senici u Poděbrad.
• Mezi osvědčenými modely se v polních ukázkách předvedly i novinky ve výrobním programu Farmetu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *