20.02.2024 | 07:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Překládací návěs zvyšuje produktivitu mlátiček

Nasazení překládacího vozu vede k odstranění prostojů sklízecích mlátiček a k vyššímu využití jejich instalovaného výkonu. Tím, že mlátičky nemusí odvážet zrno na kraj pozemku, přičemž fungují jako přepravní a nikoli sklizňové stroje, se jejich výkonnost zvýší o 25 procent.

Investice do překládacího návěsu z principu není sama o sobě rentabilní. Jedná se o stroj se sezónním využitím. Ve žních pak navíc ještě vyžaduje traktor o dostatečném výkonu motoru, aby byla celá souprava vždy ve správném čase tam, kde je zapotřebí. Je třeba vzít v úvahu, že po naplnění překládací vůz odjíždí, ale například do osmi minut by měl být u mlátičky zase k dispozici. Za tuto dobu musí stihnout dojet na kraj pole, přeložit celý náklad a opět se vrátit k mlátičce. Správná organizace odvozních souprav je taková, aby překládací návěs mohl na kraji pozemku plnit odvozce jednoho po druhém bez zbytečného popojíždění a manévrování.

Dobré je si vše spočítat

Před pořízením překládacího vozu je dobré si spočítat, jaké navýšení výkonnosti a jaké úspory jeho zařazením do sklizňové linky vzniknou. A jak je toto zvýšení produktivity nezbytné. Proti získaným výsledkům se postaví náklady na paralelní vyprazdňování zrna do přepravních prostředků. Při sklizni velkých výměr orné půdy se při vyprazdňování na kraji pole v důsledku prostojů ztrácí 25 procent na výkonnosti mlátiček. Tato hodnota se může ještě zvýšit v případě, že překládka zrna není vhodně organizována, jsou-li odvozní soupravy umístěny na nevhodných místech. Při současné ceně nové sklízecí mlátičky lze takové ztráty vyčíslit v hodnotách desítek tisíc euro.

V takových případech je nasazení překládacího vozu rentabilní záležitostí a zkušenosti z praxe to potvrzují. Jeho úkolem je zajistit práci mlátiček bez přerušování a zároveň plynulé plnění odvozních souprav zrnem. V závislosti na průchodnosti mlátičky přinese nasazení překládacího vozu úsporu času na úrovni 20 až 27 procent.

O sedmnáct hektarů více

Pokud by jen na překládku zrna na kraji pole mlátička potřebovala například dvě minuty, pak při paralelním vyprazdňování za tu dobu ujede dvě stě metrů. A pokud se vezme v úvahu desetihodinový sklizňový den, pak stáním na kraji pole je ztracen posekaný úsek o délce šestnácti kilometrů. Jaká je to plocha? Vezmeme-li v úvahu záběr žacího ústrojí 10,5 metru, pak mlátička s paralelním vyprazdňováním za jízdy za den poseká o sedmnáct hektarů více. Při současných problémech s nestálostí pěkného počasí to již stojí za úvahu.

Více informací v Mechanizaci zemědělství.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down