28.03.2024 | 07:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pro podmítku a předseťovou přípravu

V Třebnouševsi na Jičínsku si ve společnosti AGROM TŘEBNOUŠEVES, s. r. o., po pečlivém zvážení a několika zkouškách pořídili univerzální kypřič Köckerling Vector 620. Po dvou letech provozu jsou s výběrem spokojeni, Vector kvalitně podmítá a připravuje půdu před setím.

Společnost AGROM TŘEBNOUŠEVES, s. r. o., vznikla v roce 2000 transformací bývalého zemědělského družstva. V současné době provozuje jak rostlinnou, tak živočišnou výrobu, v níž se specializuje na smluvní výkrm býků. Ročně ve svých stájích vykrmí kolem 400 kusů. V rostlinné výrobě hospodaří na 1220 ha zemědělské půdy, z nichž 950 ha tvoří orná půdy, zbytek pak trvalé travní porosty. Zdejší půdy nejsou ničím výjimečné, lehké se střídají se středně těžkými a v menší míře i těžkými. Na největší výměře (350 ha) společnost pěstuje řepu jako stěžejní plodinu, po ní následuje řepka s 220 až 240 ha a obilniny. Z nich je nejvíce zastoupena ozimá pšenice, následovaná jarní pšenicí, ozimým ječmenem a nechybí ani kukuřice na 30 ha.

Kombinované zpracování půdy

„Naše technologie je založena na kombinovaném zpracování půdy,“ popisuje způsob zpracování půdy mechanizátor a společník Martin Čížek. Při nákupu zemědělské techniky pro zpracování půdy spolupracuje vedení společnosti již téměř dvacet let s firmou Agrotech HK s. r. o. Jedním z dodaných strojů je výše zmíněný těžký univerzální kypřič Köckerling Vector 620. Ten v roce 2022 nahradil dříve používaný stroj. Jeho příběh je dlouhý patnáct let. „Tehdy jsme ho měli poprvé zapůjčený a mně se od počátku jeho práce líbila,“ vzpomíná obsluha Petr Šepek. Podruhé si v Třebnouševsi Vector vyzkoušeli před pěti lety. Mezitím proběhly zkoušky kypřiče jiné značky, který ale neobstál. Potřetí byl Vector zapůjčen v roce 2022, v létě, na sezonu, a už zůstal. Vector 620 nejdříve provede podmítku do potřebné hloubky a následně také předseťovou přípravu pro ozimy do hloubky 20 až 25 cm. V Třebnouševsi je osazen dláty Betek širokými 8 cm.   

Více v regionální příloze týdeníku Zemědělec z Královéhradeckého kraje.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down