Provedení čelních nakladačů

Jednou z hojně využívaných možností využití zemědělských kolových traktorů je jejich osazení čelními nakladači. Trendem, který lze pozorovat v současné době, je možnost objednání traktoru osazeného čelním nakladačem již přímo z výroby. V takovém případě jde o nakladače vlastní konstrukce nebo o konkrétní dohodu mezi výrobcem traktorů a výrobcem čelních nakladačů. Pak se nakladače mnohdy renomovaných výrobců dodávají pod značkou výrobce traktorů.

Obdobně lze z traktorového výrobního závodu dodat pouze tzv. konzolu určenou pro montáž nakladače. Řada uživatelů preferuje dodání nakladače pod značkou výrobce nakladače. Tuto možnost volí také ti, kteří chtějí namontovat nakladač na traktor, který již provozují.

Na jaké traktory
Podíváme-li se na strukturu traktorů, které pracují s čelními nakladači, převažují zejména farmářské modely, případně traktory kategorie 74 až 110 kW (100 až 150 k), a to s ohledem na provádění prací v areálech zemědělských staveb a také s ohledem na skutečnost, že takové modely představují buď traktory určené pro živočišnou výrobu, nebo plní roli traktoru pro univerzální nasazení. Renomovaní výrobci čelních nakladačů nabízejí také modely vhodné pro traktory s výkony nad 147 kW (200 k), které se uplatňují při těžké manipulaci s materiálem, nakládání výkonných dopravních prostředků či rozmetadel statkových hnojiv. V neposlední řadě plní čelní nakladače funkci tzv. vysokých rampovačů, jako součást provedení lesních traktorů a speciálů.

Základní konstrukční prvky
Čelní traktorové nakladače se skládají z několika konstrukčních prvků. Jedná se o konzolu určenou k agregaci výložníku spolu se samotným traktorem. Výložník reprezentuje hlavní pracovní část nakladače. Výložník je na konci osazen upínacím zařízením, které slouží k agregaci pracovního nářadí. Kromě těchto základních prvků je součástí nakladače také propojení s hydraulickým systémem traktoru, které předurčuje systém ovládání a počet hydraulických funkcí. Provedení nakladače a hydraulického systému rozhoduje rovněž o počtu tzv. hydraulických funkcí nakladače. Kromě výše uvedených základních prvků souvisí s konstrukcí nakladače také různé příslušenství. Volba příslušné konzole a výložníku závisí na několika základních faktorech, zejména výkonu traktoru, jeho stavbě a zásadní význam má také samotná motorizace a příslušenství traktoru. S délkou konzole a jejích přípojných prvků souvisí délka motorového prostoru, je logické, že s jinou délkou konzole pracujeme u čtyřválcového motoru a jinou u šestiválcového agregátu. Při volbě traktoru pro práci s čelním nakladačem rozhoduje také jeho využití v rámci zemědělského provozu, a to zejména s ohledem na stabilitu při práci a manévrovací schopnosti. Jde například o výkonovou kategorii traktorů 59 až 74 kW (80 až 100 k) nabízející volbu mezi tříválcovými a čtyřválcovými motory nebo o kategorii 103 až 118 kW (140 až 160 k), kde se často volí mezi čtyřválcovým a šestiválcovým provedením. V praxi to znamená, že preferujeme-li manévrovatelnost, upřednostníme čtyřválec před šestiválcem, preferujeme-li stroj pro těžké práce, volíme šestiválec.

Filip Javorek

Celý článek vychází v dubnovém Farmáři.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *