První manipulátor našel zákazníka

Nabídku zemědělské, lesnické a komunální techniky mnoha renomovaných značek rozšířila nedávno společnost Some Jindřichův Hradec, s. r. o., o teleskopické manipulátory Deutz-Fahr a stává se tak specialistou v tomto oboru. Novinka společně s tradičním sortimentem manipulační techniky Genie-Terex tvoří širokou řadu, ze které je snadné vybrat model vhodný do konkrétních podmínek.

Společnost Some dokáže „ušít“ teleskop přímo na míru, ať už zákazník z důvodů stísněných prostor požaduje malý kompaktní model nebo skutečného obra s dosahem 25 metrů, nosností až 6 tun a otočnou věží. Modelová novinka koncernu Same Deutz-Fahr Group – Agrovector 40.9 PS je prvním prodaným manipulátorem Deutz-Fahr společností Some. Své místo našel ve Výrobně – obchodním družstvu Nová Cerekev.

Patnáct let hospodaření
Výrobně – obchodní družstvo Nová Cerekev vzniklo v roce 1994. Chod družstva zajišťuje 65 zaměstnanců, kteří se věnují jak živočišné, tak i rostlinné výrobě. Živočišnou výrobu tvoří chov přibližně 500 kusů prasat, z nichž je 45 prasnic a chov českého strakatého skotu s uzavřeným obratem stáda a 380 dojnicemi.
Z 1300 ha zemědělské půdy tvoří orná půda 940 ha, zbytek výměry jsou TTP. Produkce rostlinné výroby je určena částečně na prodej a částečně pro potřeby živočišné výroby. Na tamních hlinitopísčitých půdách jsou v osevním postupu na 440 ha obiloviny, na 165 ha řepka a na 125 ha kukuřice. Výkupní ceny brambor vedly k drastickému snížení jejich produkce. V současné době jim patří pouze pět hektarů a jsou určeny jen pro vlastní potřebu družstva. Na zbytku orné půdy jsou jeteloviny.

Omlazení strojového parku Manipulační práce v družstvu doposud vykonával kolový nakladač Škoda 180, který se svým stářím blíží do Kristových let. Před časem sice prošel omlazovací kúrou, takže jistě ještě nějakou práci vykoná, ale jeho náhrada novým specializovaným nakladačem již byla nezbytná. Nejen proto, že na všechny práce již nestačil, ale protože na některé činnosti není svojí konstrukcí určen. Vedení družstva proto rozhodlo o nákupu nového teleskopického manipulátoru. Současná ekonomická situace velkým investicím nepřeje, ale možnost využití podpory programem Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu a nutnost řešit danou situaci rozhodly. Nastal čas výběru správné značky a typu stroje. „Pro mě je podstatné, aby stroj splňoval veškeré předpoklady, které od něj očekávám, vydržel těžké podmínky, ve kterých bude pracovat, a byl cenově přijatelný,“ říká předseda představenstva Výrobně-obchodního družstva Nová Cerekev Josef Zabloudil.
Jednou z oslovených firem bylo i Some Jindřichův Hradec, s. r. o. Nebyla to náhoda, vždyť tamní družstvo má od této společnosti veškerou techniku od traktoru, čelní a boční žací lišty přes obraceč a shrnovač až po sběrací vůz a kompaktor. Zásluhu na tom měly i dobré zkušenosti z předchozí spolupráce a vyzkoušený kvalitní servis. Družstvo specifikovalo své požadavky, regionální obchodní zástupce firmy Some Tomáš Vojta projevil obchodní zdatnost, a tak se nakonec obě strany dohodly. Volba padla na teleskopický manipulátor Deutz-Fahr Agrovector 40.9 PS. Ten je již měsíc v novém působišti, kde jej čeká nakládání a manipulace s hnojem a kompostem, nahrnování obilí, stohování slámy či senáže a mnoho dalších úkolů.

Zdatná posila Agrovector 40.9 PS je vybaven vodou chlazeným turbodieselovým motorem Perkins 1104D – 44T splňujícím normu Euro III s maximálním výkonem 101 koní při 2200 n/min. Čtyřstupňová převodovka vybavená Powershiftem umožňuje maximální rychlost 40 km/hod. Manipulátor má stálý pohoh 4×4, samosvorný diferenciál na přední nápravě, tři režimy řízení s automatickým rovnáním zadní nápravy nebo např. vyrovnávač bočního náklonu podvozku a hydraulický okruh, určený pro aktivní nářadí.
Hydraulický systém Load Sensing (132 l/min) je ovládaný multifunkčním proporcionálním joystickem se zvukovou a optickou výstrahou při přetížení. Při pojezdu zvládne tři pracovní režimy najednou a do maximální výšky devět metrů zvedne břemeno o maximální hmotnosti čtyři tuny. Naklápění stroje zajišťuje jeden píst umístěný na přední nápravě.
Uzavřená odpružená kabina je vybavena párem předních a zadních pracovních světlometů. O pohodlí obsluhy se stará pneumaticky odpružená a plně nastavitelná sedačka. Z vybavení kabiny lze jmenovat například indikátor režimu řízení a stupně zatížení, sklonu ramene či palubní infocentrum zobrazující veškeré důležité údaje.
Stroj se stoupavostí 45 % je obut do pneumatik 405/70 – 24 MPT01 s agrodezénem.

Klíčové informace:
 Společnost Some dodala zákazníkovi první teleskopický manipulátor Deutz-Fahr – Agrovector 40.9 PS.
 Stroj je vybaven motorem Perkins o výkonu 101 koní, splňujícím normu Euro III.
 Při pojezdu zvládne manipulátor tři pracovní režimy najednou.
 Čtyřtunovou zátěž rameno zvedne do výšky devět metrů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *