19.08.2023 | 09:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rozdíly v ovládání žacích kombinací

Moderní žací stroje procházejí vývojem. Objevují se nejen stroje s větším pracovním záběrem, ale také například s novou konstrukcí žacího nosníku, novým způsobem pohonu či jištěním proti poškození jak u disků samotných, tak i u žacích lišt. Stálými inovacemi prochází také zařízení pro souběžnou úpravu píce. V praxi se využívají téměř výlučně diskové žací stroje.

Někteří výrobci nabízejí shodný žací stroj (respektive žací trojkombinaci) se zcela rozdílným způsobem ovládání. Hardware je shodný, ale v obou provedeních jsou podstatné rozdíly. Na zákazníkovi je, aby se rozhodl již při pořízení žacího stroje, zda bude vybaven standardním ovládáním, anebo ovládáním ISOBUS.

Dvě varianty ovládání

V první variantě má žací stroj zjednodušenou hydrauliku s dvojicí dvojčinných hydraulických ventilů a nezbytnou přípojkou Loadsensing a nechybí ani palubní elektrický systém. Provedení s ovládáním ISOBUS má naproti tomu palubní elektroniku a vlastní hydraulický systém, takže vyžaduje pouze jedinou přípojku Loadsensing.

ISOBUS má více funkcí

Jednodušší varianta využívá předvolbového elektrického ovládání, umístěného v kabině traktoru. Funkce žacího stroje se ovládají prostřednictvím vnějších okruhů hydrauliky. Zvedání čelně neseného žacího stroje je pak možné zahrnout do úkonů souvraťové automatiky traktoru a bude vykonáváno na souvratích automaticky. Žací stroj se systémem ISOBUS je možné ovládat rozličnými ISOBUS kompatibilními terminály. Do ovládání terminálu je možné zahrnout i ovládání čelně neseného žacího stroje, případně je možné naprogramovat postupné zvedání a spouštění předního a zadních žacích strojů v závislosti na čase a na ujeté dráze.

Více informací v Mechanizaci zemědělství.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down