Rozhovor na téma: Secí stroje

Ing. Radovan Malý se v oblasti zemědělských strojů pohybuje již 25 let. První zkušenosti získával ve Zkušebně zemědělských strojů a následně působil jako technik u dovozce traktorů CASE. Od roku 1993 je spojen se značkou Kverneland. Po celou dobu se věnuje technické podpoře strojů Kverneland. V letech 2004-2006 pracoval jako obchodní zástupce (produktový manažer) ve výrobním závodě Kverneland Klepp v Norsku, kde se vyrábějí dobře známé pluhy této značky. V současné době je vedoucím technické podpory a produktovým manažerem pro velkokapacitní secí stroje.

Vývoj secích strojů přinesl v posledních letech řadu zajímavých inovací, především z hlediska ukládání osiva do půdy. Které považujete za nejpřínosnější?

Nejdůležitější je asi udržení nastavené hloubky za jakýchkoli podmínek, jako je změna vlastností půdy, nerovnosti a pracovní rychlost. Dříve se ve velké míře používaly nožové botky, ale dnes je to požadavek opravdu ojedinělý a nově dodávané stroje jsou osazovány botkami diskovými. Podle mého názoru se nejvíce osvědčily botky dvoudiskové a ty nejlepší zkušenosti máme s botkami, u nichž je kombinován disk ocelový s plastovým. Pokud se budeme ale bavit o přesném setí, tak stále více plodin se seje přesnými secími stroji jako běžné širokořádkové plodiny. Dříve to byla jen řepa, kukuřice a slunečnice, dnes se k nim přidává řepka, mák či sója.*

Celý rozhovor vychází v lednovém Farmáři.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *