13.12.2021 | 08:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Samojízdné sklízecí řezačky

Sklizeň kukuřice na siláž je doménou samojízdných sklízecích řezaček různých výkonových tříd. V našich podmínkách převládají především modely s výkonem 294 až 882 kW (400 až 1200 k). Dané modely jsou obvykle osazeny šesti- až dvanáctiválcovými pohonnými jednotkami.

Obecně platí, že samojízdné řezačky jsou určeny především ke sklizni celých rostlin silážní kukuřice, dále obilnin a jejich směsí na hmotu a v neposlední řadě ke sklizni zavadlé hmoty trav a jetelovin. Pro každou výše uvedenou skupinu plodin jsou určeny speciální sklízecí adaptéry, jejichž volba závisí také na využívané technologii sklizně a konzervace objemných krmiv. Využívají se kukuřičné adaptéry při sklizni silážních porostů obilovin, přičemž pracujeme-li s odděleným sečením a sklizní takových porostů, využíváme sběrací adaptéry.

Na druhou stranu je nutné dodat, že velmi oblíbená je přímá sklizeň obilnin, které v naprosté většině dominují adaptéry tvořené diskovým žacím ústrojím a speciálním průběžným šnekovým dopravníkem. Podíváme-li se blíže na sklízecí adaptéry, které se využívají především při sklizni silážní kukuřice, rozeznáváme v našich podmínkách dva konstrukční směry. Většina výrobců pracuje s rotorovými nebo chcete-li bubnovými rotory, zatímco vybraní dodavatelé nabízí adaptéry, pracující na principu sklízecích a vkládacích článkových dopravníků.*

Více v článku Ing. Filipa Javorka v prosincovém Farmáři.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down