06.12.2022 | 08:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sklizeň kukuřice na zrno

Kukuřice je významná plodina, kterou využíváme v potravinářství, krmivářství i průmyslu. Možností, jak ji sklízet, je celá řada. Kromě celých rostlin sklízíme také její části – směs listenů a palic (LKS), směs zrna a palic (CCM) nebo samotné zrno.

Zrno můžeme sklízet jak vlhké, tak suché, přičemž první z obou možností je spojena s následným zpracováním během sklizně. Za tímto účelem využíváme různé systémy drcení vlhkého zrna. Po sklizni následuje zpravidla jeho ukládání do vaků nebo lze využít rovněž silážní žlaby. Výše uvedené druhy sklizně s sebou přináší určité specifické podmínky pro práci sklízecích mlátiček. Především půjde o jejich vybavení řádkovými adaptéry různé konstrukce. Mláticím a separačním ústrojím pak prochází zejména palice a listeny, ostatní část hmoty drtíme s využitím stejného adaptéru. Obecně se adaptéry liší nejen počtem sklízených řádků, ale také konstrukcí jednotlivých pracovních prvků. 

 Široká nabídka adaptérů

Na trhu máme k dispozici řadu adaptérů pro sklizeň kukuřice na zrno, které se liší pracovním záběrem, počtem sklízených řádků a možností přepravy na pozemních komunikacích. Někteří výrobci sklízecích mlátiček se ve svém vývoji zaměřují i na vlastní adaptéry. Řada z nich v dané oblasti spolupracuje s renomovanými výrobci dané techniky. Pro kteroukoli značku a typ mlátičky můžeme rovněž zvolit některý ze široké škály adaptérů dodávaných specializovanými výrobci.

Obecný pohled na mlátičky

Z obecného hlediska můžeme uvést, že pro sklizeň zrnové kukuřice jsou vhodné zejména různé rotorové sklízecí mlátičky, zvláště pak axiální zástupci. Důvodem je především jednoduchá stavba s minimálním počtem konstrukčních prvků. Musíme si uvědomit, že sklízené palice představují agresivní materiál způsobující značné opotřebení mláticího a separačního ústrojí. V případě tangenciálních i axiálních mlátiček pracujeme s mláticími koši určenými pro sklizeň kukuřice. Pro modely s klasickým mláticím bubnem existují speciální ochranné lišty pro mláticí ústrojí. Tyto lišty jsou k dispozici jak pro standardní provedení bubnu, kdy šířka nosníků sloužící k upevnění mlatek odpovídá šířce bubnu, tak pro modely s bubnem opatřeným segmentovými nosníky mlatek.

Ukládání vlhkého zrna

Mezi progresivní technologie skladování vlhkého kukuřičného zrna patří především lisování do vaků. Vlastnímu ukládání předchází drcení zrna, k němuž využíváme zejména válcové drticí ústrojí pracující na obdobném principu jako drticí válce sklízecích řezaček. Další možnost představují drticí zařízení, jejichž součástí je nožový rotor. Technologie ukládání zrna do vaků se dále liší z hlediska nároků na strojní vybavení. Buď máme k dispozici oddělené zařízení pro zpracování zrna a dále vlastní techniku pro ukládání do vaků, nebo pracujeme s technikou, která obě operace sdružuje.

Celý článek Ing. Filipa Javorka vychází ve 12. čísle Farmáře.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down