22.09.2022 | 07:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Software pro evidenci i řízení podniku

Moderní zemědělský podnik s velkou výměrou, rozsáhlou živočišnou výrobou a početnou technikou už se nemůže spoléhat pouze na ruční evidenci, plánování či vedení účetnictví. Má možnost využívat sofistikované programy, které mu dnešní IT svět nabízí. Touto cestou se před dvaceti lety vydali také v Zemědělském družstvu Maleč, když začali spolupracovat se společností AG info, s. r. o., z Jičína.

Zemědělské družstvo Maleč hospodaří na severozápadním okraji Českomoravské vrchoviny v oblasti CHKO Železné hory, v nadmořské výšce od 400 do 650 metrů. Patří pod něj rovněž čtyři dceřiné společnosti. Výroba je zaměřena na rostlinnou a živočišnou prvovýrobu konvenčního i ekologického zaměření, provoz bioplynových stanic, veřejné čerpací stanice, sušárny dřeva, pily a výrobu sypkých i granulovaných krmných směsí.

Veškeré činnosti spojené s evidencí, plánováním, řízením výroby a účetnictvím vyžadovali v minulosti velké množství ruční práce, která byla pro zaměstnance velmi náročná a také zatížená nevyhnutelnou chybovostí. Vedení družstva se proto již před dvaceti lety rozhodlo změnit celý systém a začít spolupracovat s profesionály na programování a výpočetní techniku. Tehdy počala spolupráce s jičínskou společností AG info s. r. o.  

 Partner z Jičína

Společnost AG info s. r. o. z Jičína se zabývá vývojem softwaru pro zemědělce již od roku 1992. V současné době pokrývá svými programy téměř veškeré potřeby zemědělců, od vedení zákonných agronomických evidencí, přes zpracování a evidenci půdy až po telematiku – montáž GPS systémů a zpracování jejich dat.

Nabídka zahrnuje například software Evidence půdy, zahrnující program pro pachtovní a podpachtovní smlouvy v ČR s novým mapovým modulem, automatickou identifikací parcel do cizích bloků, podpachtovními smlouvami aj., agronomickou evidenci zajišťuje program Agronom, program Agronomické plány umožňuje jednoduchou přípravu agronomických operací. Inteligentní GPS monitoring AG Tracker umožňuje sledovat využití techniky a automaticky vyhodnocovat práce na bloku a plodině. Mezi další zajímavé programy patří Sklizeň a vážní deník, umožňující průběžně evidovat sklizeň podle jednotlivých bloků, plodin a strojů a vést skladovou evidenci. Užitečný je také program Mechanizace pro evidenci oprav, použitých náhradních dílů, olejů, pojistných smluv, upozorňování na kontroly STK a jiných termínů pravidelných kontrol u zemědělské techniky. Evidenci nákupů a spotřeby nafty a topných olejů, včetně sestavení podkladů daňového přiznání na vratku spotřební daně zajistí modul Zelená nafta. Zkrátka nepřijdou ani zootechnici, pro něž jsou určeny programy Evidence mléčného a masného skotu, Evidence pastvy a pastevní deník, Hospodářský registr skotu (ovcí či koz) nebo Produkce statkových hnojiv. Zajímavým novým produktem společnosti AG info je zemědělský docházkový systém s docházkovými bránami, kterým lze doplnit stávající systémy. Zaměstnavatel po spojení dat z docházkových bran a systémů GPS získá kompletní podklady pro zpracování mezd. Tím ale výčet programů nekončí, společnost AG info nabízí i software pro evidenci půdy, pro práci s daty katastru nemovitostí nebo pro kompletní sestavení daňového přiznání. Řadu z výše zmíněných programů využívají také v Zemědělském družstvu Maleč.

Celý článek vychází v zářijovém Farmáři.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down