30.12.2023 | 03:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Spolupráce Valtry se společností Neste

Finská značka traktorů Valtra spolupracuje se společností Neste a pomáhá zemědělcům snížit jejich uhlíkovou stopu mimo jiné tím, že se zaměřila na zvýšení povědomí o obnovitelné naftě Neste MY a její dostupnosti pro zemědělce. Valtra je prvním výrobcem traktorů na světě, který plní své nové traktory palivem HVO Neste MY Renewable Diesel.

Podle tiskové zprávy přibližně 25 % celosvětových emisí uhlíku pochází z výroby potravin. Legislativa a zvýšené povědomí spotřebitelů o udržitelnosti jsou hnací silou transformace v celosvětových systémech výroby potravin. Provoz traktoru na obnovitelnou naftu Neste MY může snížit emise skleníkových plynů (GHG) zemědělského stroje až o 75-95 % během životního cyklu paliva ve srovnání s fosilní naftou.

"Je pravděpodobné, že zemědělci budou mít v budoucnu k dispozici celou řadu zdrojů energie," řekl Mikko Lehikoinen, viceprezident pro marketing společnosti Valtra EME. "Pro stroje s nižším a středním výkonem může být vhodná elektrifikace a vodíkové palivo. Pro traktory s vyšším výkonem však pravděpodobně zůstane nejvhodnější spalovací motor, a to vzhledem k výkonovým nárokům na tyto stroje. Ty by mohly být poháněny konvenční naftou nebo palivy HVO, například obnovitelnou naftou Neste MY."

Obnovitelná nafta Neste MY

Neste MY Renewable Diesel se vyrábí ze 100% obnovitelných surovin, jako je použitý kuchyňský olej nebo živočišný tuk z odpadu potravinářského průmyslu. Neste MY Renewable Diesel předčí v mnohém svými vlastnostmi fosilní paliva například při extrémně nízkých teplotách. Hoří čistěji než konvenční bionafta, což může z dlouhodobého hlediska pomoci snížit náklady na údržbu pohonné jednotky. Společnost Neste odhaduje, že celosvětová poptávka po palivech HVO by mohla do roku 2030 přesáhnout 30 milionů tun a jen v Evropě 12-17 milionů tun.

"Aby společnost Neste uspokojila zvýšenou poptávku po HVO a podpořila další snižování emisí skleníkových plynů, více než zdvojnásobuje výrobní kapacitu svých obnovitelných produktů na 6,8 milionu tun v roce 2026. Díky svým obnovitelným a oběhovým řešením se společnost Neste zavázala pomoci zákazníkům snížit do roku 2030 emise skleníkových plynů nejméně o 20 milionů tun ročně," říká Mats Hultman, vedoucí oddělení OEM partnerství společnosti Neste.

Více než 45 000 traktorů

Valtra je první továrnou na výrobu traktorů na světě, která plní své nové traktory naftou Neste MY Renewable Diesel. Od roku 2017 dodala společnost Valtra více než 45 000 traktorů s první náplní Neste MY Renewable Diesel, přičemž jako tovární palivo bylo použito 4,5 milionu litrů.

Společnosti Valtra a Neste také spolupracují na tom, aby zemědělcům umožnily snadnější přístup k obnovitelné naftě. V současné době je nafta Neste MY Renewable Diesel široce dostupná ve Švédsku, Dánsku, Finsku, pobaltských zemích, Belgii, Nizozemsku a Spojených státech amerických.

"Výzva v oblasti klimatu je obrovská a je jasné, že ji lze vyřešit pouze spoluprací. Společnosti AGCO, Valtra a Neste jsou ve svých oborech průkopníky a spojením našeho úsilí můžeme skutečně dosáhnout změny a podpořit dekarbonizaci zemědělského sektoru," říká Hultman.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down