28.04.2022 | 06:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Talíře pro tisíce hektarů ročně

Vedení Příkosické zemědělské a. s. vybíralo před několika lety talířový podmítač, který by byl schopen nejen podmítat, ale také připravovat místní těžké půdy před setím ozimů. Nakonec padla volba na podmítač Köckerling Rebell 600 profiline. Ten se v plném nasazení osvědčil natolik, že si v loňském roce podnik pořídil ještě druhý, identický stroj.

Příkosická zemědělská a. s. z Mirošova na Rokycansku hospodaří na 3400 ha zemědělské půdy, z nichž je 2700 ha orné půdy a 700 ha trvalých travních porostů. Vedení společnosti ctí zásady trvale udržitelného zemědělství, tedy soustavné produkce potravin bez poškozování půdy i ekosystému jako celku. Pozemky společnosti se nacházejí na 24 katastrech, v nadmořské výšce od 360 do 610 metrů a jsou často svažité. Zpracovávané půdy jsou od středně těžkých až po těžké, místy až specifické břidličné.

Kompletní zemědělská výroba

„Máme vysoké zatížení dobytčí jednotkou. Můžeme se pochlubit největším šlechtitelským chovem skotu českého strakatého plemene v České republice,“ říká na úvod ředitel společnosti Ing. Pavel Baxa a pokračuje: „V chovu s uzavřeným obratem stáda je přes 3700 kusů. Produkci mléka zajišťuje 1370 dojnic s průměrnou roční dojivostí 8400 l mléka, druhou činností je výkrm přibližně 800 býků. Hlavním úkolem rostlinné výroby je zajištění krmivové základny pro skot a pěstování tržních plodin. Podnik si vyrábí kolem 15 000 t kukuřičné siláže a stejné množství travních senáží z luk, jetelotravních porostů a hrachu na zeleno, živočišná výroba spotřebuje i 2000 t pšenice a 1400 t ozimého ječmene.

Při zpracování půdy používali v Příkosicích dlouhá léta talířové podmítače různých značek i konstrukce, ale nebyli s jejich prací vždy spokojeni, a tak hledali vhodnější techniku. První rozhovory mezi prodejcem zemědělské techniky, společností NEWIA s. r. o. ze Staňkova a Příkosickou zemědělskou a. s., týkající se výběru nového talířového podmítače, proběhly v roce 2018. V témže roce na podzim byl zapůjčen ke zkouškám talířový podmítač Köckerling Rebell 500 profiline, který ve srovnání s tehdy používanými stroji ukázal své přednosti. Příkosická zemědělská objednala stroj s pracovním záběrem šest metrů na začátku roku 2020 a prodejce jej dodal tak, aby se mohl zapojit do podzimní předseťové přípravy. Talířový podmítač Rebell 600 profiline odváděl v praktickém provozu tak kvalitní práci, že se vedení společnosti rozhodlo v roce 2021 koupit ještě druhý stroj. Firma NEWIA jej dodala v červnu loňského roku.*

Celý článek vychází v regionální příloze týdeníku Zemědělec z Plzeňska. 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down