15.06.2021 | 05:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Technika na farmě v Drásově

Hospodařit na rodinné farmě a pěstovat na práci velmi náročnou zeleninu vyžaduje silný vztah k zemědělství, zapálení, píli, ale také kvalitní a spolehlivou techniku. A to bez ohledu na celkovou výměru.

Farmu Podal nacházíme uprostřed obce Drásov, ležící v okrese Brno-venkov, v Boskovické brázdě, přibližně 4 kilometry východně od Tišnova. Současný hospodář Ing. Jaroslav Podal převzal v roce 2008 hospodářství po svém otci a zahájil postupnou přeměnu objektů a hospodářského zázemí statku. Proměnou procházejí nejen budovy, ale také venkovní prostory. Jaroslav Podal zmodernizoval skladovací objekty, jejichž součástí je i třídicí linka, krouhárna zelí a prodejna, na půdě původního chléva byla s citem vybudována sušárna česneku.

V hlavní roli zelenina

Otec Jaroslava Podala začal po restituci hospodařit na 12,5 ha zemědělské půdy. Tuto výměru jeho syn postupně zvětšil na současných 29 ha. Mohlo by se zdát, že je to výměra malá, ale při specializaci na zeleninu a zajišťování téměř všech činností vlastními silami, je to často velká dřina a práce od svítání do soumraku. Počet a druh pěstovaných plodin prošel v průběhu času postupným vývojem. Tradičními produkty pěstovanými na farmě jsou česnek, cibule, zelí, brambory a obilniny, konkrétně potravinářská pšenice a sladovnický ječmen. K nim Ing. Podal přidal v minulých letech ještě dýně a vodní melouny. Bez kvalitní mechanizace se Ing. Podal na farmě neobejde. Základem je traktor. Farma v Drásově v počátku stavěla na již téměř historických traktorech Zetor modelové řady 6911 a 7711. I první traktor, který si Ing. Podal pořídil po převzetí farmy, byl Zetor – model Proxima. „S novým traktorem přišla i větší radost z práce a byl to první impuls,“ přiznává. Pak následovala nová závěsná technika a s ní i potřeba silnějšího traktoru. „Proxima není ideální pro agregaci s výkonnými třímetrovými stroji na zpracování půdy,“ vysvětluje Ing. Podal a pokračuje: „Vždy se mně líbily traktory Valtra, a tak jsem navštívil středisko firmy AGROCENTRUM ZS a vybral si tam další traktor na farmu. Valtra N143 s motorem o výkonu 150 a s navýšením 160 koní naprosto vyhovuje mým potřebám. Bylo to v roce 2014 a začala tím obchodní spolupráce s tímto prodejcem zemědělské techniky.“

Více v červnovém Farmáři.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down