12.10.2021 | 06:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Technika pro dopravu vody

Ochranu rostlin či jejich výživu s využitím kapalných minerálních hnojiv zajišťují různé typy postřikovačů. Postřikovače jsou pracovní stroje, pro jejichž efektivní využití je třeba, aby pracovaly s minimálními prostoji. Zásadní vliv přitom hraje zásobování dané techniky vodou nebo připraveným roztokem, který dále využíváme pro ochranu a výživu polních plodin. Za tímto účelem využíváme přívozní cisterny.

Můžeme hovořit jednak o nákladních automobilech s cisternovou nástavbou, jednak o traktorových přívěsech a návěsech s různým typem cisterny. Z hlediska dopravní obslužnosti dané aplikační techniky půjde zejména o tažené a samojízdné postřikovače, které se v našich podmínkách využívají v naprosté většině. Jak přívozní cisterny, tak samotné postřikovače mohou být vybaveny různým systémem plnění a zejména přívozní cisterny nabízí také různé příslušenství k obslužnosti aplikační techniky.

Pohled na přívozní techniku

Volba vhodné přívozní techniky vychází především ze samotné konfigurace postřikovačů a také dávkování, které pro danou aplikaci využíváme. Z této skutečnosti vyplývá, že důležitým faktorem pro výběr přívozní cisterny je jak kapacita nádrže postřikovačů, tak nastavená dávka. Cílem využití přívozní techniky je eliminace ztrátových časů, které vznikají samotným plněním nádrže postřikovače i četností plnění. Budeme-li pracovat například s postřikovačem s nádrží o objemu 2000 l, tak při dávce 200 l/ha ošetříme na jedno naplnění 10 ha plochy. Nicméně v praxi se setkáváme i s vyššími dávkami. Z toho vyplývá, že objem nádrže přívozní cisterny musí odpovídat celému násobku kapacity nádrže postřikovače. Rovněž musíme brát v úvahu dávkování na jednotku plochy a vzdálenost mezi pozemkem, kde provádíme samotnou aplikaci a zdrojem vody, kterou k plnění postřikovače využíváme. Většina závěsných postřikovačů má nádrže o objemu 1000 až 14 000 l. Jde o jedno- a dvounápravové modely. Samojízdné postřikovače jsou k dispozici s dvounápravovým nebo třínápravovým podvozkem a kapacita jejich nádrže dosahuje v případě standardních modelů 3000 až 12 000 l.

Celý článek Ing. Filipa Javorka vychází v říjnovém Farmáři.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down