18.01.2024 | 08:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Technika pro farmu i služby

Rodina Martina Zbořila z Veleboře, obce ležící v okrese Šumperk, začala hospodařit na počátku devadesátých let. Později rozšířila svoji činnost o poskytování zemědělských služeb. Kvalitní, výkonná a spolehlivá technika je na statku i ve službách základem úspěchu. Jedním z dodavatelů takové techniky je společnost AgroKonzulta Žamberk spol. s r. o.

„V rámci restitucí jsme získali zpět svůj majetek v roce 1992. Hospodařit začínala moje maminka, na 19 ha zemědělské půdy, s osmi krávami, dvěma prasnicemi a zamrzlým traktorem. S mojí manželkou Petrou jsme hospodářství po roce převzali,“ vzpomíná Martin Zbořil starší. Dnes rodina hospodaří na 129 ha zemědělské půdy, kterou tvoří 92 ha orné půdy a 37 ha trvalých travních porostů. Velkými pomocníky jsou synové Martin a Antonín. V živočišné výrobě se Zbořilovi věnují smluvnímu výkrmu masného skotu. Ve stájích je ve výkrmu kolem 300 kusů jalovic. Úkolem rostlinné výroby je zajištění krmivové základny pro výkrm skotu. Hlavními pěstovanými plodinami jsou ozimá pšenice, silážní kukuřice a luskovinoobilní směsky. Travní porosty jsou sklízeny na senáž a seno.

Dominantní služby

To, co by jinou rodinu zcela vytížilo, tedy vlastní hospodářství, je u Zbořilů pouze menší částí koláče. Větší podíl na obratu má provozování zemědělských služeb. Tomu se Zbořilovi začali věnovat před dvanácti lety, tehdy nabídkou lisování válcových balíků a rozmetání hnoje. Dnes provozování služeb v zemědělství tvoří dominantní část obratu. Službařská firma Martin Zbořil-SLUŽBY s. r. o. je vybavena dvěma kompletními linkami na sklizeň senáže nebo silážní kukuřice. Jedna samojízdná řezačka je vybavena i přímým sečením pro sklizeň žita ve voskové zralosti. Dopravu zajišťují velkoobjemové traktorové návěsy. Sklizenou hmotu službaři buď uloží do silážních jam, nebo lisují do vaků. Pro tuto činnost jsou vybaveni třemi vakovacími lisy. Pro práci na jámě je určen těžký nakladač a traktory s dusači. A ty se mají co ohánět. Když se daří, dvě směny navezou za 24 hodin od jedné řezačky na jámu 3000 tun kukuřice.  Dalšími zemědělskými službami jsou lisování do hranolových balíků, výše zmíněná aplikace hnoje a problémem není ani setí. Na činnostech farmy i provozovaných službách se podílí také technika, kterou dodala společnost AgroKonzulta Žamberk spol. s r. o. Prvním dodaným strojem byl v roce 2018 štípač slámy Müthing MultiChopper s pracovním záběrem 2,4 m. Jedním z dalších je také jednonápravový míchací krmný vůz Jeantil MVV 12 se zásobníkem o objemu 12 m3 a jedním vertikálním míchacím šnekem. 

Celý článek vychází v regionální příloze týdeníku Zemědělec z Olomouckého kraje.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down