V Zemědělském družstvu v Šonově vsadili před časem na aplikační techniku značky Jeantil. Prodejce nabídl kvalitní stroje za příznivou cenu. Po téměř dvou letech provozu by v družstvu neměnili. Rozmetadla pracují spolehlivě a odvádějí perfektní práci.
Zemědělské družstvo Šonov u Broumova hospodaří v Chráněné krajinné oblasti Broumovsko na 1100 ha zemědělské půdy, z níž je 620 ha orné půdy, zbytek tvoří trvalé travní porosty a na 30 ha pastviny na orné půdě. Živočišná výroba byla do roku 2017 zaměřena na chov mléčného skotu, poté družstvo přešlo na chov masného skotu, který doplňuje chov prasat. Díky živočišné výrobě a ustájení na hluboké podestýlce může družstvo aplikovat na své pozemky značné množství chlévské mrvy. Každý rok vyhnojí kolem 250 ha. To má pozitivní vliv na strukturu půdy, vázání vody v půdě a její úrodnost.
V roce 2019 se vedení družstva rozhodlo nahradit dosluhující rozmetadla novými. Konečná volba padla na rozmetadlo Jeantil EVR16-12. Rozhodující byly dva faktory. Jednak reference z okolních zemědělských podniků a od farmářů, protože tato rozmetadla jsou v regionu hojně zastoupena a mají velmi dobrou pověst, jednak velmi příznivá cena.
Rozmetadlo má objem 16 m3 a užitečné zatížení 12 t. V zadní části rámu je osazeno jednou nápravou s koly obutými do pneumatik rozměru 650/75R32 Alliance A360 omezujících tlak na půdu. Korba parabolického tvaru snižuje zatížení podlahového dopravníku a hladké stěny usnadňují čištění. Na horní hraně je zesílena rámem z trubek o průměru 100 mm. Příčkový podlahový dopravník s dvěma řetězy poháněný hydroreduktorem posouvá hnojivo k zadní hydraulicky ovládané stěně (gilotině). Rozmetací ústrojí poháněné kardanovým hřídelem je tvořeno dvěma vertikálními šneky o výšce 2 m a průměru 0,8 m a vyhazovacím ústrojím s prsty 50x12 mm z HARDOX oceli. Šířku rozmetání lze nastavit od 6 do 16 m. Variační koeficient u kompostu, drůbežího trusu a dobytčího hnoje je nižší než 20 %, čímž je zajištěno přesné rozmetání a rovnoměrný pokryv pozemku. Rozmetadlo lze využít i pro rozmetání vápna. Ovládání rozmetadla je jednoduché, pomocí elektrického terminálu umístěného v kabině traktoru lze nastavovat dávku na hektar (změnou rychlosti podlahového příčkového dopravníku), dále spouštění dopravníku, jeho reverzní chod a otvírání a zavírání zadní stěny rozmetadla (gilotiny).
Rozmetadlo Jeantil EVR 16-12 od počátku odvádělo velmi dobrou práci, a tak družstvo po krátké době objednalo druhý stroj.*
Více v regionální příloze týdeníku Zemědělec.